Somálští piráti unesli další loď. I s britskou ostrahou

Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2008 10:49
Unesený tanker vezl nespecifikovaný chemický náklad

Nairobi - Somálští piráti unesli v pátek tanker s blíže neurčeným chemickým nákladem a zajali jeho posádku.

Tu tvořilo 25 Indů, dva Bangladéšané a dva britští bezpečnostní strážci. Unesená loď plula pod liberijskou vlajkou.

S odvoláním na diplomatické zdroje, jež si přály zůstat v anonymitě, o tom informovala agentura AP.

Piráti operující u pobřeží Somálska už řadu let své aktivity letos nebývale vystupňovali. Od začátku roku jen v somálských teritoriálních vodách zaútočili na 96 lodí a 39 jich unesli.

V tuto chvíli zadržují 15 plavidel a téměř 300 námořníků. Mezi jejich největší úlovky patří saúdský supertanker převážející surovou ropu  v odhadované ceně 100 miliónů dolarů.

Mořský koridor kolem Somálska začaly v posledních měsících střežit válečné lodi z Dánska, Indie, Malajsie, Ruska, Spojených států a NATO ve snaze zajistit obchodním lodím větší bezpečnost.

Prostor, kde somálští piráti operují, je však rozsáhlý a podle odborníků není možné jejich hrozbu zcela neutralizovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy