Somálští islamisté se blíží k Mogadišu. Boje nepolevují

Zdeněk Mihalco
21. 11. 2008 20:40
Povstalečtí bojovníci už ovládají většinu jižního Somálska

Mogadišo - Islamističtí povstalci v minulých dnech obsadili další území na jihu Somálska a blíží se k hlavnímu městu Mogadišu. Podle informací britské stanice BBC už propukly boje i přímo v metropoli.

Podle svědků nejméně 15 lidí při bojích zemřelo. Tamní policie poté oznámila, že zabila 17 povstalců. Údajně šlo o příslušníky radikálních milic nazývaných aš-Šabáb, které Spojené státy označují za teroristy.

Zprávy o postupu islamistů přicházejí v době, kdy by podle mírové dohody před nedávnem zprostředkované OSN mělo začít stahování etiopských vojsk ze země. Zpravodaj BBC v Mogadišu ale hlásí, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se vojáci začali stahovat.

Podle dohody podepsané některými povstaleckými skupinami a vládou by se etiopská vojska měla stáhnout ze Somálska do 29. prosince. Etiopská armáda vstoupila do země na podporu takzvané "dočasné vlády" před dvěma lety.

Islamisté pár kilometrů od metropole

K výše zmíněné dohodě se nepřipojily některé skupiny islamistů z jihu země. 

Islamistické skupiny v posledních týdnech obsadili několik měst včetně důležitých přístavů. Šéf centrální vlády, prezident Abdullahi Jusuf, před několika dny připustil, že islamističtí povstalci ovládají většinu jižní části Somálska. Podle agentury Reuters nyní povstalci kontrolují i jedno z menších měst 14 kilometrů jižně od Mogadiša.

Radikální milice Šabáb na okraji Mogadiša. Předvádějí svoji výstroj civilistům. Listopad 2008
Radikální milice Šabáb na okraji Mogadiša. Předvádějí svoji výstroj civilistům. Listopad 2008 | Foto: Reuters

Vzbouřenci na získaném území zavádějí systém islámského práva šarí'a.

Samotnou somálskou vládou s provizorním sídlem v keňském Nairobi, která má mezinárodní podporu, nyní zmítají spory. Někteří analytici varují, že může dojít k úplnému rozkladu kabinetu.

Mogadišo se mění v "město duchů"

Rada bezpečnosti OSN mezitím schválila sankce, které by podle záměru této organizace měly omezit dodávky zbraní do Somálska a pomoci řešit další problém: pirátství u somálských břehů.

Africká unie vyzvala OSN, aby urychleně vyslala do Somálska mírovou misi.

V Somálsku probíhá řadu let občanská válka. Severní oblasti jsou relativně stabilní a bezpečné, na zbývající části území však státní aparát nefunguje a nedokáže obyvatelstvu zajistit bezpečí.

Za poslední dva roky podle odhadů agentury Reuters zemřelo následky bojů asi 10 tisíc civilistů. Miliony lidí během války utekly z domovů. Například během minulého měsíce uteklo z Mogadiša podle odhadů OSN 37 tisíc lidí. Podle stanice BBC se z některých částí města stalo "místo duchů".

Statisíce lidí utekly ze Somálska do sousední Keni. Například v uprchlických táborech v Dadaabu na severu Keni nyní přežívá 224 tisíc lidí - o 50 tisíc utečenců více než před rokem. OSN varuje, že nápor uprchlíků přestávají humanitární pracovníci zvládat a v táborech hrozí humanitární krize.

Další informace a souvislosti:

Foto: Aktuálně.cz
Somálsko existuje jen na mapě, říká afrikanista
Foto: Reuters
Somálští islamisté sílí. Jsou teroristé, či mírotvorci?
Posádka unesené Fainy
Posádka unesené Fainy | Foto: Reuters
Somálští piráti jsou milionáři ze země hladu a sucha
 

Právě se děje

Další zprávy