Somálsku hrozí další hladomor, varují humanitární organizace

ČTK ČTK
7. 5. 2014 21:45
Před necelými třemi lety zemřelo při hladomoru v Somálsku asi 260 000 lidí.
Podvýživou trpí v zemi už nyní přes 50 000 dětí.
Podvýživou trpí v zemi už nyní přes 50 000 dětí. | Foto: Reuters

Mogadišo - Dvaadvacet humanitárních organizací ve středu ve společném prohlášení varovalo, že sucho, trvající vojenské střety a nedostatečná finanční pomoc ze strany mezinárodního společenství by mohly v Somálsku brzy vést k vypuknutí hladomoru. Podvýživou prý v zemi už nyní trpí až 51 000 dětí, uvedla agentura AP.

Podle zprávy skupiny humanitárních organizací zaštítěných OSN bude nedostatek potravin pro obyvatele Somálska v následujících měsících stále palčivějším problémem.

Země se přitom pomalu začala dostávat z krize vyvolané hladomorem před necelými třemi lety, při kterém zemřelo asi 260 000 lidí. Způsobil také velkou migrační vlnu, při níž své domovy opustily stovky tisíc Somálců.

"Z událostí roku 2011 jsme si vzali ponaučení, že nedbat varovných znamení se nevyplácí. V již dost křehkých komunitách to může vést k obrovské tragédii," stojí ve zprávě.

Pomoc bude v současné situaci potřebovat prý asi třetina populace země, tedy zhruba tři miliony lidí. To by si však vyžádalo dodatečné finanční prostředky ve výši až 822 milionů dolarů (asi 16 miliard korun).

"Problémem Somálska je, že je v krizi už 20 let," řekl agentuře AFP Ed Pomfret z britské charity Oxfam. Podle něj si většina lidí v souvislosti se Somálskem vybaví piráty, teroristy, hlad a smrt, a nejsou proto přesvědčeni, že se s tím dá ještě vůbec něco dělat. "Když však nebudeme jednat nyní, riskujeme, že se ze současné krize stane katastrofa," dodal.

Dvě desetiletí chaosu v Somálsku, která začala po svržení prezidenta Siada Barreho v roce 1991, už destabilizovaly celý region východního cípu Afriky. Země se de facto rozpadla na několik území ovládaných různými politickými silami, včetně islamistických radikálů z milicí Šabáb napojených na teroristickou organizaci Al-Káida.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy