Somálsko vyslalo vojáky osvobodit piráty unesený ropný tanker

ČTK ČTK
14. 3. 2017 22:35
Somálský částečně autonomní stát Puntland zahájil záchrannou operaci na pomoc ropného tankeru, kterého se u somálských břehů zmocnili piráti. První únos velkého komerčního plavidla v oblasti za posledních pět let potvrdili experti na pirátství i somálské úřady. Plavidlo převáželo ropu z Džibutska do Somálska a informační zdroje se rozcházejí ohledně země jeho původu. Kontrolu nad lodí s osmičlennou srílanskou posádkou podle agentury AP převzalo několik desítek mužů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mogadišo/Nairobi - Piráti se u somálských břehů zmocnili ropného tankeru s osmičlennou posádkou. Oznámily to v úterý somálské úřady a potvrdili experti na problematiku pirátství. Na této přepravní trase jde o první únos velkého komerčního plavidla od roku 2012, informují zahraniční média.

Somálský částečně autonomní stát Puntland vyslal vojáky, aby loď osvobodili, uvedla s odvoláním na místní policii agentura Reuters. Kolem vlastnictví tankeru zatím panují nejasnosti.

John Steed z organizace monitorující činnost pirátů Oceans Beyond Piracy řekl, že plavidlo převáželo ropu z Džibutska do Somálska. Tanker Aris 13 vyslal nouzový signál, odpojil sledovací systémy a změnil kurz k somálským břehům. "Loď včera odpoledne (v pondělí) nahlásila, že ji sledují dva lehké čluny," sdělil Steed, kterého citovala agentura Reuters.

Steed dodal, že vlastníkem jsou Spojené arabské emiráty a že loď plula pod srílanskou vlajkou. Zdroj z Blízkého východu ale podle agentury AP tvrdí, že vlastníkem plavidla je Řecko a že tanker plul pod komorskou vlajkou. V plánu podle něj byla změna vlajky na srílanskou. U tankerů se vlajka, pod kterou plují, mění často, stejně jako vlastnictví plavidel.

Nejmenovaný veřejný činitel v Puntlandu agentuře AP oznámil, že kontrolu nad lodí převzalo několik desítek mužů. Podle jiného nejmenovaného zdroje z Blízkého východu loď přepadli ozbrojenci, kteří přijeli na dvou lehkých člunech. Na palubě je podle něj osmičlenná posádka srílanských občanů. Piráti prý zatím nepožadovali výkupné.

Somálští piráti unášejí lodi s cílem dostat výkupné. Členy posádky podle AP většinou nezabíjejí.

U břehů Somálska působí od prosince 2008 v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN protipirátská operace Evropské unie nazvaná Atalanta. Země EU loni v listopadu mandát mise prodloužily do konce roku 2018. V regionu se vedle lodí Atalanty ve snaze omezit pirátské aktivity pohybují také plavidla dalších zemí NATO, ale i Číny, Ruska, Japonska či Indie.

Mezi místními rybáři, z nichž někteří jsou bývalí piráti, narůstá frustrace z přítomnosti zahraničních lodí ve vodách, kde jsou zvyklí rybařit.

Starší muž Salad Nur z pobřežního města v Puntlandu agentuře AP řekl, že "muži se od včerejšího rána plavili po oceánu ve snaze najít cizí loď, kterou by mohli přepadnout a nakonec našli tuto (…). Cizí rybáři je připravili o živobytí," řekl.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy