Somálka se odmítla zahalit, islamisté ji zastřelili

Jan Hejl
30. 7. 2014 13:36
Podle příbuzných měli ženu popravit radikálové ze somálských milicí Al-Šabáb.
Příslušníci milic Aš Šabáb hlídkují na tržišti Bakara v Mogadišu
Příslušníci milic Aš Šabáb hlídkují na tržišti Bakara v Mogadišu | Foto: Reuters

Mogadišu - Radikální islamisté zastřelili poblíž somálského Hosingowu ženu, která se odmítla zahalit.

Podle příbuzných ozbrojenci z militantní skupiny Al-Šabáb ženě přikázali, aby se řádně oblékla.

Když se později na místo vrátili a zjistili, že je neuposlechla, popravili ji.

Mluvčí islamistických milicí podíl na smrti odmítá. Podle serveru BBC upozornil, že skupina plně nekontroluje oblast, kde mělo k incidentu dojít.

Radikální skupina Al-Šabáb kontroluje velkou část jižního a centrálního Somálska a lidem přikazuje přísná pravidla včetně oblékání.

Působí i v okolních státech, například v Keni. Právě tam minulý rok radikálové spáchali teroristický útok na nákupní centrum Westgate v Nairobi. Zabili při něm 67 lidí.

Al-Šabáb v Somálsku představuje poměrně silnou ozbrojenou sílu. Do karet jim hraje zejména špatná situace v zemi - Somálsko totiž sužuje hladomor. Militantní islamisté chtějí rozvrácený stát ovládnout.

Cílem organizace, která se zformovala v roce 2004 a spolupracuje s Ál-Káidou, je vytvoření islámského státu, a to včetně zavedení přísného práva šaría.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy