Solární letoun na cestě kolem světa přistál na východě Indie

ČTK ČTK
18. 3. 2015 21:38
Solar Impulse 2 ve čtvrtek pokračuje do Barmy, přes Čínu se pak vydá na Havaj a na americkou pevninu.
Solar Impuls 2.
Solar Impuls 2. | Foto: Reuters

Ahmadábád - Letoun na solární pohon Solar Impuls 2 ve středu na své cestě kolem světa přistál ve východoindickém poutním městě Váránasí. Ukončil tím třetí etapu svého premiérového obletu planety. Pokračovat dále směrem do Barmy by měl již ve čtvrtek po půlnoci SEČ.

Let do Váránasí z 1100 kilometrů vzdáleného Ahmadábádu na západě Indie trval podle twitterové stránky Solar Impuls 13,5 hodiny a celý jej pilotoval jeden z dvojice autorů projektu André Borschberg.

Po krátké noční přestávce, během níž část týmu nocovala přímo na runwayi letiště, bude hned za čtvrtečního svítání (zhruba hodinu po půlnoci SEČ) pokračovat do Barmy. Během čtvrté etapy se bude o řízení starat druhý z pilotů Bertrand Piccard.

Z Barmy se stroj přes Čínu vydá v nejdelší, pětidenní etapě na Havaj a poté na americkou pevninu. Cestu zakončí v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, odkud původně odstartoval.

Středeční start z Ahmadábádu se oproti harmonogramu o zhruba 90 minut opozdil, důvodem byly podle leteckého týmu celní průtahy. Doprovodný tým nakonec všechny formality s úřady dořešil a stroj se krátce před 03:00 SEČ vznesl k přeletu mezi indickými městy. Piccard a Borschberg chtěli původně letět už o víkendu, jejich pobyt v Ahmadábádu se ale nakonec kvůli počasí protáhl.

Solar Impuls 2 je vylepšenou verzí prvního letadla Solar Impuls, které oba piloti vyzkoušeli při přeletech nad Evropou, Afrikou a USA. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Cesta, kterou se svým strojem střídavě absolvují oba švýcarští zakladatelé projektu Solar Impuls, má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá kolem 35 000 kilometrů. Letadlo na ni odstartovalo z Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech 9. března.

Největší výzvou bude přelet nad Tichým a Atlantickým oceánem, přičemž nejdelší etapou na trase bude přelet z čínského Nankingu na tichomořské Havajské ostrovy. Potrvá pět dní.

 

Právě se děje

Další zprávy