Sojuz vynese do vesmíru nové členy posádky stanice ISS, je mezi nimi Američan i Rus

ČTK ČTK
20. 7. 2019 8:12
Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu má v sobotu večer raketa Sojuz-FG vynést do vesmíru loď Sojuz MS-13 se třemi novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Američan Andrew Morgan, Ital Luca Parmitano a Rus Alexandr Skvorcov by měli na ISS přistát při zkráceném letu už za přibližně šest hodin. Start i přistání mají vysílat na webu vesmírné agentury Roskosmos a NASA.
Mezinárodní vesmírná stanice.
Mezinárodní vesmírná stanice. | Foto: Shutterstock.com

Nová trojice doplní posádku orbitálního komplexu na obvyklých šest členů. Připojí se k nynějšímu ruskému veliteli stanice Alexeji Ovčininovi a americkým astronautům Nicku Hagueovi a Christině Kochové, kteří na oběžné dráze pracují od března. Koncem června se na Zemi vrátili Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques.

Pro Morgana půjde o vůbec první let do vesmíru. Parmitano na ISS už pracoval před šesti roky a má s tím spojený nepříjemný zážitek. Při pracovní směně vně stanice mu do přilby skafandru unikla voda a málem se utopil. Skvorcov se mimo Zemi vydává už potřetí.

Podle Roskosmosu plánovaná délka letu Skvorcova, Parmitana a Morgana je 201 dní. Do útrob Mezinárodní vesmírné stanice mají ze své lodě přejít přibližně dvě hodiny po přistání, což už bude zhruba dvě hodiny po půlnoci.

Video: Podívejte se na 50 let staré záběry přistání na Měsíci

První let lidí na Měsíc je historickým milníkem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

Judista Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze

Judista Lukáš Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze. Olympijský vítěz porazil ve finále kategorie nad 100 kg Ukrajince Oleksandra Gordijenka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy