Sojuz vynese do vesmíru nové členy posádky stanice ISS, je mezi nimi Američan i Rus

ČTK ČTK
20. 7. 2019 8:12
Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu má v sobotu večer raketa Sojuz-FG vynést do vesmíru loď Sojuz MS-13 se třemi novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Američan Andrew Morgan, Ital Luca Parmitano a Rus Alexandr Skvorcov by měli na ISS přistát při zkráceném letu už za přibližně šest hodin. Start i přistání mají vysílat na webu vesmírné agentury Roskosmos a NASA.
Mezinárodní vesmírná stanice.
Mezinárodní vesmírná stanice. | Foto: Shutterstock.com

Nová trojice doplní posádku orbitálního komplexu na obvyklých šest členů. Připojí se k nynějšímu ruskému veliteli stanice Alexeji Ovčininovi a americkým astronautům Nicku Hagueovi a Christině Kochové, kteří na oběžné dráze pracují od března. Koncem června se na Zemi vrátili Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques.

Pro Morgana půjde o vůbec první let do vesmíru. Parmitano na ISS už pracoval před šesti roky a má s tím spojený nepříjemný zážitek. Při pracovní směně vně stanice mu do přilby skafandru unikla voda a málem se utopil. Skvorcov se mimo Zemi vydává už potřetí.

Podle Roskosmosu plánovaná délka letu Skvorcova, Parmitana a Morgana je 201 dní. Do útrob Mezinárodní vesmírné stanice mají ze své lodě přejít přibližně dvě hodiny po přistání, což už bude zhruba dvě hodiny po půlnoci.

Video: Podívejte se na 50 let staré záběry přistání na Měsíci

První let lidí na Měsíc je historickým milníkem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy