Olympijská pochodeň je na ISS, v kosmu ji ale nezapálí

ČTK Kateřina Vítková ČTK, Kateřina Vítková
7. 11. 2013 12:40
Po přistání a přesunu do stanice bude na ISS výjimečně devět kosmonautů.
Foto: Reuters

Bajkonur - Olympijská pochodeň, symbol blížících se zimních her v ruském Soči, zamířila do vesmíru.

Kolem půl dvanácté dopoledne středoevropského času ji na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dopravila tříčlenná posádka kosmické lodi Sojuz TMA-11.

Na téměř šestihodinovou cestu se plavidlo vydalo ve čtvrtek ráno SEČ z kazašského kosmodromu Bajkonur.

Lodi velí ruský vesmírný veterán Michail Ťurin, posádku tvoří ještě Japonec Koiči Wakata a americký astronaut Richard Mastracchio.

Procházka vesmírem

K symbolickému předání štafety dojde v sobotu mimo prostory stanice.

Třiapadesátiletý vesmírný veterán Ťurin pochodeň předá ruským kosmonautům Olegu Kotovovi a Sergeji Rjazanskému, kteří už na stanici pobývají. Ti ji pak vezmou do otevřeného prostoru a symbolicky si ji předají.

Podle Kotova by mělo jít o velkou show, kterou budou moci zhlédnout miliony televizních diváků.

"Naším cílem je zařídit, aby to vypadalo působivě," cituje Kotova agentura Reuters. "Chtěli bychom naši olympijskou pochodeň předvést ve vesmíru. Miliony lidí to uvidí naživo v televizi, uvidí stanici a uvidí, jak pracujeme," dodal.

Oheň zůstane na Zemi

Pochodeň cestuje ve speciální schránce, z bezpečnostních důvodů nebude během své vesmírné pouti vůbec zapálena. Ve vakuu během "procházky ve vesmíru" by ani nehořela.

Sojuz TMA-11M odstartoval k ISS, na jeho palubě je olympijská pochodeň.
Sojuz TMA-11M odstartoval k ISS, na jeho palubě je olympijská pochodeň. | Foto: Reuters

Oheň proto zůstane na Zemi. Agentura připomněla, že pro Rusko by to mohlo představovat značnou úlevu, protože oheň od svého zapálení minulý měsíc už několikrát vyhasl.

Olympijská štafeta přes oběžnou dráhu Země nevede poprvé. Pochodně se do vesmíru dostaly už v roce 1996 před hrami v Atlantě a v roce 2000 před olympiádou v Sydney. Dosud nikdy ale symbol her neopustil prostory lodi.

Do vesmíru neuletí

Červeno-stříbrnou pochodeň Rusové opatřili jisticím zařízením, aby kosmonautům ve stavu beztíže nevyklouzla z ruky a neuletěla.

V takovém případě by totiž Rusko nejen přišlo o symbol své první olympiády po rozpadu SSSR, ale z pochodně by se navíc mohl stát nebezpečný projektil ohrožující ISS při oblétání planety stejně jako jiné kosmické smetí.

Ruský prezident Vladimir Putin doufá, že působivá podívaná pozvedne obraz Ruska a ukáže, co všechno jeho země dokáže.

Na stanici bude během předání pochodně výjimečně pobývat devět kosmonautů. V pondělí ji při své cestě na Zemi po téměř šestiměsíčním pobytu na stanici přiveze trojice Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitano, informovala agentura ČTK.

Pochodeň už mimo jiné na ledoborci zavítala na severní pól, čeká ji ještě cesta na nejvyšší horu evropského kontinentu - Elbrus - a do hlubin jezera Bajkal. Do Soči by měla dorazit 7. února 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy