Síť Parler, lákající radikály i Trumpovy fanoušky, je zpět. Díky pomoci z Ruska

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
19. 1. 2021 19:10
Sociální síť Parler je od pondělí znovu on-line, alespoň tedy její webová verze. Vrací se týden poté, co aplikaci stáhly společnosti Apple a Google a její internetovou podobu přestaly podporovat servery Amazonu. Parler se nově spoléhá na pomoc ruské technologické společnosti a věří, že do konce ledna bude dostupný jako dřív pomocí aplikace.
První zpráva na obnovené sociální síti Parler.
První zpráva na obnovené sociální síti Parler. | Foto: Reuters

Parler zatím funguje pouze jako webová stránka a využívá IP adresu vlastněnou ruskou firmou DDos-Guard. Její aplikace, přes kterou ji navštěvovala většina uživatelů, stále není dostupná. A podle agentury Reuters není pravděpodobné, že by se v nejbližších dnech vrátila. Apple i Google aplikaci stále blokují, protože síť podle nich málo filtrovala svůj obsah a objevovaly se na ní nenávistné zprávy vyzývající k násilí.

Pro mnoho lidí vstoupila sociální síť Parler do povědomí na začátku ledna po útoku podporovatelů Donalda Trumpa na budovu amerického Kongresu. Funguje už ale od roku 2018. Sama sebe označuje za "nestrannou sociální síť" a místo, kde se lidé mohou svobodně vyjadřovat, aniž by se báli, že jim někdo zablokuje účet. Princip Parleru je podobný jako u Facebooku, Twitteru nebo Instagramu - umožňuje sledovat jiné uživatele, sdílet obsah a tak dále.

Sociální síť je v USA oblíbená mezi příznivci krajní pravice či podporovateli odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa. A to včetně těch, kteří zaútočili na Kapitol, připomíná stanice CNN.

Účet na Parleru má například oficiální Trumpova kampaň, jeho syn Eric, republikánský senátor Ted Cruz nebo Devin Nunes či moderátor stanice Fox News Sean Hannity. Aktivní zde je i krajně pravicová aktivistka Laura Loomerová.

Rekordní zájem

Popularita Parleru vzrostla poté, co se konkurenční Facebook a Twitter rozhodly bojovat s dezinformacemi, zejména v souvislosti s listopadovými prezidentskými volbami v USA. V návaznosti na to část americké veřejnosti tvrdila, že jsou jejich názory umlčovány. Twitter krátce po volbách začal některé příspěvky Donalda Trumpa blokovat, poté s odkazem na porušení pravidel jeho účet zrušil.

Trumpovi podporovatelé jsou přesvědčeni, že se jedná o cenzuru a omezení svobody slova. Mnozí proto začali hledat alternativní virtuální prostor. Krátce po volbách například moderátorka stanice Fox News Maria Bartiromová napsala, že opouští Twitter a přesouvá se na Parler, a vyzvala k tomu i své fanoušky. A nebyla zdaleka jediná. Sociální síť, která neupozorňuje na zavádějící příspěvky a nejde cestou mazání obsahu, zaznamenala rekordní zájem.

Násilný obsah

Na Parleru se ve velkém objevují dezinformace, včetně nepodložených informací o zfalšovaných volbách. Profilové obrázky s hákovým křížem nebo otevřeně rasistické příspěvky nejsou výjimkou.

Zpráva organizace Anti-Defamation League (Ligy proti pomluvám), která mapuje fake news a bojuje proti nenávisti, upozornila, že na Parleru své názory šíří členové radikálně pravicového hnutí Proud Boys, podporovatelé konspirační teorie QAnon i protivládní extremisté.

"Je zde velmi snadné najít antisemitismus, rasismus, popírače holokaustu i jiné formy nenávisti," píše liga na svých stránkách. Na sociální síti se i těsně před útokem na Kapitol objevilo mnoho zpráv, které otevřeně vyzývaly k násilí.

Sociální síť Parler, která má kolem 12 milionů uživatelů, v uplynulých dnech zažalovala Amazon za to, že jí bez varování odepřel přístup na jeho servery, informuje server Business Insider. Podle šéfa Parleru Johna Matze je Amazon nevaroval, že stránku přestane podporovat, pokud nezačne regulovat svůj obsah. 

Amazon uvedl, že sociální síť "vypnul" kvůli šíření násilného obsahu. Jako příklad uvedl příspěvky, v nichž se hovoří o "občanské válce", vraždění představitelů Demokratické strany, potřebě "systematicky likvidovat liberální lídry" nebo o oběšení dalších veřejných činitelů.

Video: Je čas debatovat o zásadách pro sociální sítě, říká Zdechovský

Problematické příspěvky Donalda Trumpa měly být smazány nebo skryty. Do demokracie nepatří výzvy k útokům na instituce, míní europoslanec KDU-ČSL. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy