Sociální síť od Googlu běží týden, čelí už obvinění

Andrej Brabec
17. 2. 2010 16:00
Hlášky, které mají být obdobou Facebooku, se pohybují na prahu zákonnosti

Sillicon Valley - Přestože sociální síť Buzz (Hlášky) od svého spuštění již dvakrát doznala změn, drobnohledu se jí chystají podrobit kanadští úředníci a Federální obchodní komise (FTC).

Stížnost podalo americké výzkumné centrum Electronic Privacy Information Centre (EPIC). Podle něj Google Hlášky porušují zákon na ochranu spotřebitelů.

Problém odborníci vidí v integraci Hlášek přímo do Gmailu. Uživatelé si podle expertů zaregistrovali emailovou službu, nikoliv sociální síť.

Hlášky jsou přitom nedílnou součástí Gmailu, v současné době je od něj nelze odloučit. Podle odborníků by tato sociální síť měla vyžadovat samostatnou registraci.

Hlášky po svém oficiálním spuštění navíc automaticky sledovaly všechny Gmail adresy, se kterými byl uživatel nejčastěji v kontaktu. Tím mohly porušit právo na soukromí. Nebezpečné to bylo zejména pro politiky a novináře, jejichž kontakty Hlášky odkrývaly světu.

Google již na stížnosti reagoval změnami. Hlášky uživatele přestaly sledovat automaticky, okruh uživatelů ke sledování jen nabízí. Odborníkům z EPIC se současný stav stále ještě nezamlouvá. Uživatele to prý zatěžuje nutností vyřadit nechtěné kontakty.

Podle zástupců EPIC by měly Hlášky zcela přestat využívat kontakty z Gmailu.

Google se kvůli celé kauze obratem omluvil a podle produktového manažera Todda Jacksona je připraven na případné další změny.

"Když bude zřejmé, že jsme podle lidí neudělali dost, učiníme další změny," vysvětloval Jackson postoj Google.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy