Sobotka zahájil v americkém Westu stavbu nové sokolovny

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2014 23:36
Starou sportovní halu zničil loňský výbuch zdejší továrny na hnojiva, při němž v obci s řadou původem českých rodin zahynulo 15 lidí.
Premiér na recepci u končícího honorárního konzula Česka v Texasu Raymonda Snokhouse. Od Texasanů dostal tradiční kovbojský klobouk, pásek a ostruhy.
Premiér na recepci u končícího honorárního konzula Česka v Texasu Raymonda Snokhouse. Od Texasanů dostal tradiční kovbojský klobouk, pásek a ostruhy. | Foto: Úřad vlády ČR

West (USA) - Český premiér Bohuslav Sobotka dnes spolu s texaským guvernérem Rickem Perrym slavnostně zahájil stavbu nové tělocvičny Sokola v texaském Westu. Starou sportovní halu zničil loňský výbuch zdejší továrny na hnojiva, při němž v obci s řadou původem českých rodin zahynulo 15 lidí.

"Velmi bych si přál, aby tato nová sokolovna symbolizovala sounáležitost a ochotu pomoci v době nouze," poznamenal Sobotka na slavnostním shromáždění, kterého se zúčastnily asi dvě stovky lidí, řada v českých krojích nebo v tričkách se znakem Sokola a nápisem "Byli jsme a budeme".

"Děsivý výbuch 17. dubna 2013, při němž zemřelo 15 mladých lidí tady ve Westu, mnou hluboce otřásl a vyvolal v České republice hlubokou vlnu solidarity," uvedl také Sobotka. Připomněl, že česká vláda tehdy jen týden po tragédii rozhodla o podpoře ve výši čtyř milionů korun na výstavbu nové sokolovny.

Perry zase vyzdvihl statečnost a silný duch místní komunity, které lidem pomohly jít dál i po neštěstí. "Komunita je to, co nám pomáhá překonat tragédie. Je to sdílená bolest, v níž nacházíme útěchu a sílu," zdůraznil.

"Nevím, zda byste v Americe našel místo, kde byste se mohl cítit více doma," řekl pak guvernér Sobotkovi v narážce na vysoký počet potomků českých přistěhovalců, který dodnes ve Westu žije.

Někteří z nich, odění v krojích, dnes Sobotkovi za zpěvu českých písní předvedli tradiční tance. Poté už Sobotka s Perrym provedli první symbolický výkop stavby. Nová sokolovna by měla stát na jaře příštího roku.

Po slavnosti se premiér zúčastnil recepce u končícího honorárního konzula Česka v Texasu Raymonda Snokhouse, kterému poděkoval za příspěvek k dobrým vztahům ČR a jižanského státu USA. Novým českým konzulem se dnes stal Brian Vaníček. Na recepci si také Sobotka mohl vyzkoušet život obyvatel Texasu, když od místních dostal tradiční kovbojský klobouk, pásek a ostruhy.

Večer místního času ministerský předseda navštívil muzeum Johna Fitzgeralda Kennedyho v Dallasu, kde byl tehdejší americký prezident v roce 1963 zastřelen. Sobotku dnes ještě čeká debata s krajany, kterou ukončí svou čtyřdenní návštěvu USA. Do Česka se má vrátit v pátek odpoledne.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru obytné budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče. Příčina neštěstí zatím není známa, úřady ale nevyloučily závadu na rozvodech elektřiny.

Požár ve čtvrti u hlavního nádraží si vyžádal životy tří mužů ve věku od 30 do 45 let a dvou žen, jedné 25leté a jedné asi 70leté. Podle regionálního listu DNA se podařilo hasičům z budovy dostat 23 lidí bez zranění. Většina z nich našla přístřeší v jedné ze školních tělocvičen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy