reklama
 
 

Sobotka zahájil v americkém Westu stavbu nové sokolovny

Aktualizováno 20. 11. 2014 23:36
Starou sportovní halu zničil loňský výbuch zdejší továrny na hnojiva, při němž v obci s řadou původem českých rodin zahynulo 15 lidí.

West (USA) - Český premiér Bohuslav Sobotka dnes spolu s texaským guvernérem Rickem Perrym slavnostně zahájil stavbu nové tělocvičny Sokola v texaském Westu. Starou sportovní halu zničil loňský výbuch zdejší továrny na hnojiva, při němž v obci s řadou původem českých rodin zahynulo 15 lidí.

"Velmi bych si přál, aby tato nová sokolovna symbolizovala sounáležitost a ochotu pomoci v době nouze," poznamenal Sobotka na slavnostním shromáždění, kterého se zúčastnily asi dvě stovky lidí, řada v českých krojích nebo v tričkách se znakem Sokola a nápisem "Byli jsme a budeme".

"Děsivý výbuch 17. dubna 2013, při němž zemřelo 15 mladých lidí tady ve Westu, mnou hluboce otřásl a vyvolal v České republice hlubokou vlnu solidarity," uvedl také Sobotka. Připomněl, že česká vláda tehdy jen týden po tragédii rozhodla o podpoře ve výši čtyř milionů korun na výstavbu nové sokolovny.

Perry zase vyzdvihl statečnost a silný duch místní komunity, které lidem pomohly jít dál i po neštěstí. "Komunita je to, co nám pomáhá překonat tragédie. Je to sdílená bolest, v níž nacházíme útěchu a sílu," zdůraznil.

"Nevím, zda byste v Americe našel místo, kde byste se mohl cítit více doma," řekl pak guvernér Sobotkovi v narážce na vysoký počet potomků českých přistěhovalců, který dodnes ve Westu žije.

Někteří z nich, odění v krojích, dnes Sobotkovi za zpěvu českých písní předvedli tradiční tance. Poté už Sobotka s Perrym provedli první symbolický výkop stavby. Nová sokolovna by měla stát na jaře příštího roku.

Po slavnosti se premiér zúčastnil recepce u končícího honorárního konzula Česka v Texasu Raymonda Snokhouse, kterému poděkoval za příspěvek k dobrým vztahům ČR a jižanského státu USA. Novým českým konzulem se dnes stal Brian Vaníček. Na recepci si také Sobotka mohl vyzkoušet život obyvatel Texasu, když od místních dostal tradiční kovbojský klobouk, pásek a ostruhy.

Večer místního času ministerský předseda navštívil muzeum Johna Fitzgeralda Kennedyho v Dallasu, kde byl tehdejší americký prezident v roce 1963 zastřelen. Sobotku dnes ještě čeká debata s krajany, kterou ukončí svou čtyřdenní návštěvu USA. Do Česka se má vrátit v pátek odpoledne.

autor: ČTK | 20. 11. 2014 19:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama