Sobotka navštívil české vojáky v Afghánistánu. Všichni chválí jejich profesionalitu, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2016 20:22
Premiér Bohuslav Sobotka o víkendu navštívil české vojáky v Afghánistánu. "Odvádí potřebnou, tvrdou a nebezpečnou práci. Jsem rád, že jsem jim mohl osobně poděkovat," napsal na Twitteru. Profesionalitu české mise podle něj chválili všichni, s nimiž se pod Hindúkušem setkal. "Od prezidenta po důstojníky z velení mise NATO, se kterými jsem mluvil." V zemi momentálně působí bezmála 300 Čechů. Část hlídá leteckou základnu Bagrám a část působí v Kábulu. V Bagrámu má česká armáda strážní rotu o síle 165 vojáků, kteří patrolují na vozidlech i pěšky s podporou taktického bezpilotního letounu ScanEagle.
Premiér Bohuslav Sobotka během své návštěvy Afghánistánu.
Premiér Bohuslav Sobotka během své návštěvy Afghánistánu. | Foto: Úřad vlády ČR

Praha/Kábul - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštívil Afghánistán. Během neděle a pondělí se setkal s českými vojáky na základnách v Bagrámu a Kábulu, afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním a vládními představiteli. Uvedl to Úřad vlády v tiskové zprávě. Česko je podle Sobotky připraveno pomáhat Afghánistánu, předseda vlády ale upozornil na to, že země musí pokročit ve vnitřních reformách.

Do konce roku 2016 zůstane zastoupení českých vojáků v misi NATO v Afghánistánu zhruba ve výši, jako je nyní. V Afghánistánu se bude Česko vojensky angažovat i v dalších letech podle potřeb země. Přítomnost českých vojáků má být smysluplná a dlouhodobě udržitelná, uvedl Sobotka na letišti v pražských Kbelích po návratu z Afghánistánu. Teď je tam v rámci mise NATO zhruba 245 vojáků.

"Počítáme s tím, že v následujících letech se bude počet vojáků mise NATO postupně snižovat tak, jak se bude zvyšovat odpovědnost afghánské vlády za zajišťování vlastní bezpečnosti," dodal Sobotka.

Sobotka vojákům působícím na kábulském mezinárodním letišti a na základně Bagrám poděkoval za službu ve složitých podmínkách a zvládání náročných úkolů, uvedl Úřad vlády. "Stabilní a prosperující Afghánistán, schopný postarat se co nejdříve o svou vlastní bezpečnost, je i bezpečnostním zájmem ČR. Svou prací děláte nejen čest a dobré jméno naší zemi v zahraničí, ale také armádě ČR u nás doma," řekl vojákům Sobotka. Působení vojáků v misi NATO označil za významné pro plnění závazků vyplývajících ČR ze členství v Severoatlantické alianci.

Česko má v Afghánistánu osmý největší vojenský kontingent v misi NATO. Nejvíce českých vojáků je na letecké základně Bagrám v blízkosti Kábulu, kde mají na starosti její vnější ostrahu. Ochranu základny nedávno převzali vojáci 4. brigády rychlého nasazení od svých kolegů z Hranic na Moravě. V Kábulu mají vojáci na starost třeba výcvik afghánských pilotů vrtulníků, ochranu české ambasády a pracují ve vojenské nemocnici.

Při rozhovorech s afghánskými představiteli Sobotka řekl, že ČR je připravena Afghánistánu v současné složité situaci pomáhat, ale země musí provést reformy a přebírat odpovědnost za svou budoucnost. Tématem byla i hospodářská spolupráce a migrace. ČR podle Sobotky ročně do Afghánistánu posílá zhruba 60 milionů korun na rozvoj bezpečnosti, zemědělství, vzdělávání i jako přímou rozpočtovou pomoc.

Sobotka zdůraznil rovněž potřebu uzavření readmisní dohody mezi EU a Afghánistánem, aby mohli být vraceni Afghánci, kteří nezískají v EU azyl. "Zemi opouští každý rok desítky tisíc převážně mladých lidí, které ovšem bude Afghánistán potřebovat pro svou budoucí obnovu a rozvoj," uvedl. ČR se proto chce soustředit na oblasti, kde je možné zlepšením životních podmínek v Afghánistánu přispět ke zmírnění migračních tlaků, dodal. Z Afghánistánu nyní míří po Syřanech druhý nejvyšší počet uprchlíků do Evropy.

Český premiér měl do Afghánistánu původně letět loni v listopadu, cestu ale zrušil kvůli teroristickým útokům v Paříži. Afghánistán by měl patřit mezi priority zahraničních misí i pro příští dva roky. Před týdnem plán schválila vláda, s mandátem armády musí ještě souhlasit Parlament.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy