Sobotka nabízel hollywoodským šéfům české filmaře. Je u nás bezpečno, lákal je

Luboš Kreč Luboš Kreč
4. 4. 2016 20:15
Premiér Bohuslav Sobotka lákal při své návštěvě Los Angeles hollywoodské filmaře do České republiky. Manažery filmových studií zval na karlovarský festival či do jarní Prahy a zdůrazňoval kvality českých filmových techniků, řemeslníků, expertů i atraktivní místa. Také je ujišťoval, že Česko je jedna z deseti nejbezpečnějších zemí světa. Vrátil se mimo jiné i k odkazu Václava Havla, jehož rodina se na filmovém průmyslu podílela.
Bohuslav Sobotka míří na schůzku s kapitány hollywoodského filmového průmyslu.
Bohuslav Sobotka míří na schůzku s kapitány hollywoodského filmového průmyslu. | Foto: ČTK

Los Angeles - V rozlehlém areálu hollywoodského studia Universal vyčlenili v pondělí ráno jednu halu, konkrétně Stage 6, pro Bohuslava Sobotku. V sále to připomínalo natáčení pořadu Den D. V hlavní roli ambiciózního podnikatele, který se snaží zaujmout zkušené investory, byl český premiér. Byznysmeny, o jejichž přízeň se ucházel, byli vysoce postavení manažeři největších filmových studií z Los Angeles.

“Praha je krásná na jaře,” lákal Sobotka zástupce Universalu, Warner Bros., Disney, 20th Centrury Fox, Sony Pictures a Paramountu. Jenže, jak dodal, pro filmaře je klíčový červenec: “Měli byste přijet na festival do Karlových Varů.” A připomněl, že přehlídka vedená Jiřím Bartoškou je nejvýznamnější kulturní akcí nejen v Česku, ale v celé střední a východní Evropě, aspoň co se filmového průmyslu týče.


Sobotkovo vystoupení mělo všechny parametry toho, čemu Američané říkají “to pitch”, tedy podbízení se, v dobrém slova smyslu, investorům. Předseda ČSSD vyjmenoval během desetiminutového projevu například to, jak se upravují filmové pobídky v Česku - že o vratky půjde žádat průběžně celý rok, že systém dostane jasná pravidla, že je na ně vyhrazená bezmála miliarda korun ročně. “Rád bych, aby se Hollywood vrátil do Česka znovu ve větší míře,” lobboval Sobotka.

Aby vykreslil Česko v co nejlepších barvách, sáhl jednak k tradičním argumentům, tedy že země má zkušené řemeslníky a experty a různorodé, atraktivní lokace, jednak k těm ne tak běžným: “Česko je jedna z deseti nejbezpečnějších zemí světa.” Jinými slovy, Sobotka apeloval na hollywoodské šéfy, že v době, kdy takřka denně proběhne někde ve světě teroristický útok a v čím dál větší míře i ve vyspělých západních zemích, je Česká republika státem, kde nic takového v podstatě nehrozí. Takový argument je celkem logický, alespoň z pohledu někoho, kdo k sobě domů láká filmaře - pro Američany je bezpečnost naprosto klíčová.

A opět se také vrátil k postavě prvního českého prezidenta Václava Havla, jehož jméno rád zmiňuje, kdykoli je v USA. “Pocházel z rodiny, která se výrazně podílela na rozvoji filmového průmyslu v Čechách mezi první a druhou světovou válkou,” připomněl Sobotka rodinu Václava Havla, která postavila barrandovské ateliéry.

Návštěvou největšího hollywoodského studia a jednáním se zástupci takzvaných majors završil předseda vlády lákání filmařů. Už ve Washingtonu se potkal s Chrisem Doddem, hlavním lobbistou Hollywoodu, v neděli také navštívil studia Warner Bros., kde v rámci exkurze nahlédl do kuchyně filmařských štábů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Do aukce kmitočtů pro síť 5G se přihlásilo sedm firem, horký kandidát ČEZ mezi nimi není

Do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G se přihlásilo sedm uchazečů. Jejich jména Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v této fázi nezveřejní. Nouzový stav, který bude platit od pondělí, nebude mít na aukci vliv. Vyplývá to z informací úřadu. ČTÚ uvedl, že všechny požadavky stávajících operátorů na vydání předběžných opatření, podané u soudu s cílem zastavit proces výběrového řízení, jsou už zamítnuty, a žádný z operátorů tak u Městského soudu v Praze se svou žádostí neuspěl.

Do aukce kmitočtů nakonec nepodala přihlášku energetická skupina ČEZ, byť polostátní firma účast dlouho zvažovala. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí firmy Ladislav Kříž. ČEZ byl opakovaně označován za jednoho z horkých kandidátů pro vstup na mobilní trh jako čtvrtý operátor. Spekulovalo se o jeho možné spolupráci s rakouským operátorem A1.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Pedofilní učitel tance, který zneužil jedenáct dívek, spáchal ve vězení sebevraždu

Smrt pedofilního učitele tance, který si odpykával devítiletý trest za pohlavní zneužívání dívek z pražských mateřských škol, kvalifikovala Vězeňská služba jako sebevraždu. Nešlo tedy o trestný čin.  Muž zemřel v dubnu v mírovské věznici.

Lektor tance zneužil v letech 2015 a 2016 deset holčiček v sedmi různých školkách, jedenáctou na letním tanečním soustředění. Dívky před skrytou kamerou líbal, hladil nebo prováděl kopulační pohyby.

U tří holčiček zašel ještě dál. Se dvěma měl orální sex. Ze třetí, šestileté, si udělal taneční asistentku, která ho doprovázela na dětských kurzech a s kterou měl sexuální vztah. Po dobu dvou let jí postupně cíleně učil různé praktiky a natáčel s ní pornografická videa. U soudu uvedl, že s ní chtěl být až do smrti. Prohlásil také, že se už ve vazbě pokusil o sebevraždu léky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy