Sobotka nabízel hollywoodským šéfům české filmaře. Je u nás bezpečno, lákal je

Luboš Kreč Luboš Kreč
4. 4. 2016 20:15
Premiér Bohuslav Sobotka lákal při své návštěvě Los Angeles hollywoodské filmaře do České republiky. Manažery filmových studií zval na karlovarský festival či do jarní Prahy a zdůrazňoval kvality českých filmových techniků, řemeslníků, expertů i atraktivní místa. Také je ujišťoval, že Česko je jedna z deseti nejbezpečnějších zemí světa. Vrátil se mimo jiné i k odkazu Václava Havla, jehož rodina se na filmovém průmyslu podílela.
Bohuslav Sobotka míří na schůzku s kapitány hollywoodského filmového průmyslu.
Bohuslav Sobotka míří na schůzku s kapitány hollywoodského filmového průmyslu. | Foto: ČTK

Los Angeles - V rozlehlém areálu hollywoodského studia Universal vyčlenili v pondělí ráno jednu halu, konkrétně Stage 6, pro Bohuslava Sobotku. V sále to připomínalo natáčení pořadu Den D. V hlavní roli ambiciózního podnikatele, který se snaží zaujmout zkušené investory, byl český premiér. Byznysmeny, o jejichž přízeň se ucházel, byli vysoce postavení manažeři největších filmových studií z Los Angeles.

“Praha je krásná na jaře,” lákal Sobotka zástupce Universalu, Warner Bros., Disney, 20th Centrury Fox, Sony Pictures a Paramountu. Jenže, jak dodal, pro filmaře je klíčový červenec: “Měli byste přijet na festival do Karlových Varů.” A připomněl, že přehlídka vedená Jiřím Bartoškou je nejvýznamnější kulturní akcí nejen v Česku, ale v celé střední a východní Evropě, aspoň co se filmového průmyslu týče.


Sobotkovo vystoupení mělo všechny parametry toho, čemu Američané říkají “to pitch”, tedy podbízení se, v dobrém slova smyslu, investorům. Předseda ČSSD vyjmenoval během desetiminutového projevu například to, jak se upravují filmové pobídky v Česku - že o vratky půjde žádat průběžně celý rok, že systém dostane jasná pravidla, že je na ně vyhrazená bezmála miliarda korun ročně. “Rád bych, aby se Hollywood vrátil do Česka znovu ve větší míře,” lobboval Sobotka.

Aby vykreslil Česko v co nejlepších barvách, sáhl jednak k tradičním argumentům, tedy že země má zkušené řemeslníky a experty a různorodé, atraktivní lokace, jednak k těm ne tak běžným: “Česko je jedna z deseti nejbezpečnějších zemí světa.” Jinými slovy, Sobotka apeloval na hollywoodské šéfy, že v době, kdy takřka denně proběhne někde ve světě teroristický útok a v čím dál větší míře i ve vyspělých západních zemích, je Česká republika státem, kde nic takového v podstatě nehrozí. Takový argument je celkem logický, alespoň z pohledu někoho, kdo k sobě domů láká filmaře - pro Američany je bezpečnost naprosto klíčová.

A opět se také vrátil k postavě prvního českého prezidenta Václava Havla, jehož jméno rád zmiňuje, kdykoli je v USA. “Pocházel z rodiny, která se výrazně podílela na rozvoji filmového průmyslu v Čechách mezi první a druhou světovou válkou,” připomněl Sobotka rodinu Václava Havla, která postavila barrandovské ateliéry.

Návštěvou největšího hollywoodského studia a jednáním se zástupci takzvaných majors završil předseda vlády lákání filmařů. Už ve Washingtonu se potkal s Chrisem Doddem, hlavním lobbistou Hollywoodu, v neděli také navštívil studia Warner Bros., kde v rámci exkurze nahlédl do kuchyně filmařských štábů.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy