Snowdenův důvěrník Greenwald opouští deník Guardian

Zahraničí Zahraničí
16. 10. 2013 19:04
Novinář by se měl zapojit do nového média financovaného zakladatelem eBaye.
Glenn Greenwald, americký novinář, který jako první informoval o špehovacích projektech tajsné služby NSA.
Glenn Greenwald, americký novinář, který jako první informoval o špehovacích projektech tajsné služby NSA. | Foto: Reuters

Washington - Novinář Glenn Greenwald, kterému Edward Snowden svěřil tajné materiály USA, opouští britský deník The Guardian.

Na svém blogu sloupkař uvedl, že se jedná o "příležitost snů, kterou novinář dostane jen jednou v kariéře".

Podle informací Reuters by se měl zapojit do nového mediálního projektu financovaného zakladatelem eBaye Pierrem Omidyarem.

S sebou si vezme i dokumenty, které mu bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Snowden poskytl, uvedla ČTK.

Americký novinář dosud působil coby reportér listu v brazilském Riu de Janeiro, kde hodlá žít i nadále. Byl to právě on, kdo zveřejnil obsah první části přísně tajných dokumentů a se Snowdenem byl ve stálém kontaktu.

Bližší podrobnosti o novém projektu Reuters nezná. Serveru Buzzfeed Greenwald nicméně řekl, že jde o dobře finančně zajištěný a zcela nový mediální podnik.

Ve své nové roli prý bude kromě psaní "utvářet celé novinářské oddělení". Vyhledávat bude publicisty a redaktory, kteří sdílejí stejné hodnoty.

Všechno nejlepší, Glenne

"Z Glennova rozhodnutí o odchodu jsme samozřejmě zklamaní, ale uvědomujeme si přitažlivost nové funkce, která mu byla nabídnuta. Přejeme mu všechno nejlepší," uvedla mluvčí Guardianu Jennifer Lindauerová.

Šestačtyřicetiletý Omidyar je předsedou představenstva v eBay Inc, do každodenního provozu firmy se ale nezapojuje, připomněla agentura.

Miliardář íránsko-amerického původu, který se narodil ve Francii, proslul množstvím filantropických, obchodních i politických zájmů. Často je financuje skrze investiční společnost Omidyar Network. Stojí například za havajským zpravodajským webem Honolulu Civil Beat.

Snowden dostal počátkem srpna v Rusku roční azyl po více než měsíčním pobytu v tranzitním prostoru mezinárodního letiště Šeremeťjevo. Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy