Zklamaný Snowden vyčetl Moskvě cenzuru internetu

ČTK ČTK
5. 9. 2015 18:35
Někdejší konzultant americké NSA, který dva roky žije v Rusku, označil rozhodnutí o kontrole internetu za zásadně špatné.
Američan Edward Snowden zveřenil tajné záznamy o sledování komunikace Američanů i evropských špiček.
Američan Edward Snowden zveřenil tajné záznamy o sledování komunikace Američanů i evropských špiček. | Foto: Jeden svět

Oslo - Američan Edward Snowden, který před dvěma lety zveřejnil materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí, dnes vyčetl Moskvě omezování svobody slova. Snowden přitom už dva roky žije v Rusku, kam se uchýlil před americkými úřady. Kritiku Ruska Snowden vyslovil při videokonferenci, když mu byla udělena norská cena Björnstjerna Björnsona.

Bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické špionáže. Monitorování se týkalo i vedoucích činitelů spojeneckých států, například německé kancléřky Angely Merkelové. Spojené státy, jejichž pověst tím vážně utrpěla, vydaly na Snowdena mezinárodní zatykač a Snowden se od té doby obává cestovat.

"Je to zklamání, je to nepříjemné," odpověděl čerstvý nositel norské ceny za svobodu projevu na dotaz týkající se situace v oblasti lidských práv v Rusku, zejména pokud jde o státní kontrolu internetu. "Rozhodnutí ruské vlády ve stále větší míře kontrolovat internet, kontrolovat na co se lidé dívají, včetně určitých částí soukromého života, aby mohla rozhodovat o tom, co je, nebo není adekvátní způsob vyjadřování lásky mezi lidmi, je nejen zásadně špatné, nýbrž vůbec nepřísluší žádné vládě," prohlásil podle agentury AFP Snowden.

Poznamenal také, že neměl v úmyslu žít v Rusku. "Nikdy jsem nezamýšlel jet do Ruska. To nikdy nebyl můj záměr. Pouze jsem projížděl do Latinské Ameriky. Bohužel Spojené státy zrušily platnost mého pasu," řekl. Připomněl také, že neúspěšně žádal o azyl v jiných 21 zemích. Dal by prý přednost tomu, žít ve vlasti. "Ale exil je exil," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy