Zklamaný Snowden vyčetl Moskvě cenzuru internetu

ČTK ČTK
5. 9. 2015 18:35
Někdejší konzultant americké NSA, který dva roky žije v Rusku, označil rozhodnutí o kontrole internetu za zásadně špatné.
Američan Edward Snowden zveřenil tajné záznamy o sledování komunikace Američanů i evropských špiček.
Američan Edward Snowden zveřenil tajné záznamy o sledování komunikace Američanů i evropských špiček. | Foto: Jeden svět

Oslo - Američan Edward Snowden, který před dvěma lety zveřejnil materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí, dnes vyčetl Moskvě omezování svobody slova. Snowden přitom už dva roky žije v Rusku, kam se uchýlil před americkými úřady. Kritiku Ruska Snowden vyslovil při videokonferenci, když mu byla udělena norská cena Björnstjerna Björnsona.

Bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické špionáže. Monitorování se týkalo i vedoucích činitelů spojeneckých států, například německé kancléřky Angely Merkelové. Spojené státy, jejichž pověst tím vážně utrpěla, vydaly na Snowdena mezinárodní zatykač a Snowden se od té doby obává cestovat.

"Je to zklamání, je to nepříjemné," odpověděl čerstvý nositel norské ceny za svobodu projevu na dotaz týkající se situace v oblasti lidských práv v Rusku, zejména pokud jde o státní kontrolu internetu. "Rozhodnutí ruské vlády ve stále větší míře kontrolovat internet, kontrolovat na co se lidé dívají, včetně určitých částí soukromého života, aby mohla rozhodovat o tom, co je, nebo není adekvátní způsob vyjadřování lásky mezi lidmi, je nejen zásadně špatné, nýbrž vůbec nepřísluší žádné vládě," prohlásil podle agentury AFP Snowden.

Poznamenal také, že neměl v úmyslu žít v Rusku. "Nikdy jsem nezamýšlel jet do Ruska. To nikdy nebyl můj záměr. Pouze jsem projížděl do Latinské Ameriky. Bohužel Spojené státy zrušily platnost mého pasu," řekl. Připomněl také, že neúspěšně žádal o azyl v jiných 21 zemích. Dal by prý přednost tomu, žít ve vlasti. "Ale exil je exil," dodal.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy