Snowden opustil letiště. Dostal v Rusku azyl na rok

Technik CIA, který upozornil na sledování internetu, čekal déle než měsíc.
Edward Snowden.
Edward Snowden. | Foto: Reuters

Moskva - Po více než měsíci opustil bývalý technik CIA Edward Snowden tranzitní prostor moskevského letiště Šeremeťjevo. Agentuře RIA-Novosti to potvrdilo ředitelství letiště.

Jak oznámil jeho právník Anatolij Kučerena, americký whistleblower obdržel od ruských úřadů dokumenty o poskytnutí ročního přechodného azylu.

USA zatím neúspěšně žádají o Snowdenovo vydání, protože předal novinářům tajné informace o programu PRISM, který používají americké zpravodajské služby pro sledování internetové a telefonické komunikace ve světě.

Na tajném místě

Konečnou destinací Snowdena, kterému hrozí ve Spojených státech mnohaleté vězení, má být Venezuela.

"Snowden dostal v Rusku status uprchlíka," uvádí se na twitterovém účtu serveru Wikileaks.

Američan letiště opustil, aniž se setkal s novináři, a byl "z bezpečnostních důvodů" odvezen na utajované místo. "Nemohu říci, kde se nachází," poznamenal Kučerena.

Server WikiLeaks uvedl, že jeho právní zástupkyně Sarah Harrisonová je nyní se Snowdenem.

Jednu žádost zrušil, s druhou uspěl

Třicetiletý muž, který se před úřady skrývá už od začátku června, podal první žádost o azyl v Rusku už před měsícem, ale vzápětí ji stáhl.

Prezident Vladimir Putin ho totiž upozornil, že mu Kreml vyhoví jen v případě, že nebude nadále poškozovat zájmy USA.

Nedlouho poté ale přišla druhá Snowdenova žádost. Kvůli nemožnosti opustit tranzitní prostor neměl jinou možnost, jak se z letiště dostat kamkoliv jinam.

Jeho otec mu ve středu prostřednictvím televize vzkázal, že by měl v Rusku zůstat, protože ve Spojených státech by neměl šanci na spravedlivý proces.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy