Snowden: Nový Zéland špicloval své tichomořské sousedy

ČTK ČTK
5. 3. 2015 12:48
Vládní agentura GCSB se údajně nesoustředila na zachycení konkrétních informací, ale sbírala veškerá data, která dál posílala svým zahraničním partnerům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Wellington - Nový Zéland údajně špehoval své tichomořské sousedy a informace o nich předával Spojeným státům, Austrálii či Velké Británii.

Vyplývá to z dokumentů, které prostřednictvím deníku The New Zealand Herald zveřejnil bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden.

Novozélandská tajná služba GCSB se údajně nabourávala do elektronické komunikace a odposlouchávala i telefonní hovory malých pacifických států včetně Vanuatu, Samoy, Šalamounových ostrovů nebo Fidži, ale také například Indonésie.

Sbírali vše

Vládní agentura se údajně nesoustředila na zachycení konkrétních informací, ale sbírala veškerá data, která dál posílala svým zahraničním partnerům.

Mluvčí novozélandského premiéra Johna Keye se k dokumentům, které podle ní Snowden ukradl, odmítla vyjádřit. Jsou údajně staré a překonané a některé informace v nich obsažené jsou prý zcela smyšlené.

Bývalý analytik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden se nyní ukrývá v Rusku.

V roce 2013 uveřejnil materiály, které ukázaly, že NSA řadu let masově sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě, odposlouchávali také hovory některých vrcholných politiků.

V USA byl kvůli úniku tajných dokumentů Snowden obviněn a hrozí mu tam až 30 let vězení.

Tento týden řekl, že by se rád do USA vrátil, dodal ale, že tam nemá zaručen spravedlivý soud.

 

Právě se děje

Další zprávy