Snowden nevěří ve spravedlivý soud, domů se nevrátí

ČTK Michal Žák ČTK, Michal Žák
24. 1. 2014 13:25
Whistleblower vůbec poprvé odpovídal na dotazy veřejnosti.
Edward Snowden na nedatovaném snímku z Moskvy. Záběr byl pořízen z videa, který odvysílala televize Rossija 24.
Edward Snowden na nedatovaném snímku z Moskvy. Záběr byl pořízen z videa, který odvysílala televize Rossija 24. | Foto: Reuters

Moskva/Washington - Jeho odhalení cloumají světem už přes půl roku. Díky němu se lidé dozvěděli o stěží uvěřitelném rozsahu sledování, které má na svědomí americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA).

On sám musel utéct za hranice a pro úřady v USA je jedním z nejžádanějších uprchlíků. Ve čtvrtek večer whistleblower Edward Snowden vůbec poprvé odpovídal na dotazy veřejnosti. Dotazy mu lidé mohli posílat prostřednictvím Twitteru a hashtagu #AskSnowden.

Vrátit se nemohu

Třicetiletý Američan jim ze svého ruského azylu mimo jiné řekl, že by se sice rád vrátil do své rodné země, ale nevěří, že by se dočkal spravedlivého procesu.

"Vrátit se do Spojených států by podle mne bylo nejlepší řešení. Bohužel to ale není možné z důvodu současných zákonů," napsal mladý muž.

Narážel tím na dosud platný zákon o špionáži (Espionage Act) z roku 1917, který spolupracovníkům státního bezpečnostního sektoru zapovídá bránit se u soudu veřejným zájmem.

Můžeme jednat. Když se přizná...

Snowden rovněž odmítl nařčení, že se k přísně tajným datům dostal tak, že ošálil své spolupracovníky.

Eric Holden
Eric Holden | Foto: Reuters

"Nikdy jsem neukradl žádná hesla, natož abych podvedl armádu spolupracovníků." Záhadu, jak ale na Havaji, kde rok před svým odjezdem do Hongkongu pobýval, materiály získal, neobjasnil.

Rovněž mu nesvítá naděje na to, že by se od americké vlády dočkal milosti, jak žádají jeho stoupenci.

Proti se nejnověji postavil ministr spravedlnosti Eric Holder. Ten podle listu The New York Times prohlásil, že pokud Snowden přizná vinu za únik informací, je "ochotný s ním vyjednávat".

Vzkaz Obamovi: Zničte záznamy hovorů

Whistleblower odpovídal na otázky týden poté, co prezident Barack Obama představil svoji vizi, jak by se měly americké tajné služby - ve světle skandálu - změnit.

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Oznámil, že na základě nové směrnice musejí agenti "respektovat při shromažďování informací soukromí a občanské svobody jednotlivců".

Podle nezávislé agentury PCLOB, kterou v roce 2007 zřídil Kongres, je ale sledování telefonické komunikace Američanů nelegální. A šéfovi Bílého domu doporučila, aby program NSA zastavil a stovky milionů záznamů zničil.

 

Právě se děje

Další zprávy