Snowden mohl porazit NSA, protože se Amerika nepoučila

Michal Žák Michal Žák
10. 2. 2014 12:52
Whistleblower získal statisíce dokumentů NSA, podobně jako Bradley Manning.
Edward Snowden
Edward Snowden | Foto: Reuters

New York / Moskva - Edward Snowden nepotřeboval k porážce mocné Národní agentury pro bezpečnost (National Security Agency, NSA) žádné výjimečné vybavení.

Foto: Reuters

Ke stažení statisíců přísně tajných dokumentů mu postačil běžně dostupný software, jsou přesvědčeni vyšetřovatelé americké tajné služby, napsaly The New York Times (NYT).

Podle jednoho z nich byl proces "zcela automatizovaný". Mladý whistleblower použil takzvaný web crawler, tedy program, jenž systematicky, odkaz po odkazu prochází internetové stránky a stahuje z nich vše, na co narazí. Takové "pavouky" používají například weby, které porovnávají ceny zboží.

Foto: Reuters

Stačilo mu tak zadat parametry vyhledávání a zbytek zařídily stroje. Představitelé rozvědky minulý týden během slyšení ve Sněmovně reprezentantů řekli, že odhadem vynesl 1,7 milionu dokumentů.

Ochrance před útoky

Pokud by se domněnky vyšetřovatelů potvrdily, vyvolalo by to další otázky kolem samotné agentury.

Ta má totiž mimo jiné zajistit, aby se klíčové počítačové systémy Spojených států nestaly terčem kybernetických útoků, a to například z Ruska či z Číny.

Snowdenův "insiderovský útok" byl ovšem podle samotné NSA "stěží sofistikovaný" a měl být snadno odhalen.

Stalo by se tak alespoň v marylandské centrále NSA ve Fort Meade. Pobočka na Havaji ovšem prozatím nejnovějšími bezpečnostními technologiemi nedisponuje.

Vše je o to zajímavější, že tajná služba web crawlery ve svých systémech nepoužívá, takže správci sítě by na jejich nasazení měli být upozorněni.


Opakování WikiLeaks

Navíc se ukazuje, že americké úřady se během tří let nedokázaly poučit z případu jiného whistleblowera - bývalého desátníka Bradleyho Manninga.

Ten v roce 2010 předal statisíce tajných vojenských dokumentů a diplomatických depeší australskému aktivistovi Julianu Assangovi a jeho serveru WikiLeaks.

Šestadvacetiletý muž, jenž si momentálně ve vězení odpykává 35letý trest za špionáž, přitom při stahování dat použil velmi podobnou techniku.

Ironie, vzkazuje Snowden

Sám Snowden slova vyšetřovatelů nepotvrdil, ani nevyvrátil. Na jejich adresu si ovšem neodpustil uštěpačnou poznámku.

"Je ironií, že úředníci poskytují novinářům utajované dokumenty ve snaze mě zdiskreditovat za to, že jsem novinářům předal tajné dokumenty," vzkázal z Moskvy prostřednictvím Amerického svazu pro občanské svobody (American Civil Liberties Union, ACLU).

"Rozdíl je v tom, že já jsem tak učinil s cílem informovat veřejnost o opatřeních vlády. Oni to dělají, aby ji mylně informovali o mně."

 

Právě se děje

Další zprávy