Snowden má pojistku. Když se mu něco stane, zničí Obamu

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 7. 2013 7:20
Okruh důvěrníků disponuje tisícovkami dokumentů. USA se mají modlit, aby přežil
 Snowden na letišti žádá o ruský azyl
 Snowden na letišti žádá o ruský azyl | Foto: Reuters

Washington/Moskva - Pokud se Edwardu Snowdenovi něco stane, prezidenta Baracka Obamu a jeho administrativu stihne katastrofa jako ze zlého snu.

Všechny informace, jež aktivista nashromáždil a předal několika lidem, by se okamžitě dostaly na veřejnost, varoval sloupkař deníku The Guardian Glenn Greenwald.

Právě on publikoval obsah první várky přísně tajných dokumentů, se Snowdenem je ve stálém kontaktu a pravděpodobně patří do okruhu zasvěcenců.

Lidé, kteří vědí, co dělat

Skupina uzavřela gentlemanskou dohodu, že pokud se americkému whistleblowerovi nic nestane, vezmou si tajemství do hrobu. V opačném případě ho ale zveřejní.

A to by podle Greenwalda "Spojeným státům během minuty způsobilo největší škodu, jakou kdy jediný člověk napáchal".

V rukou Snowdenových důvěrníků jsou řádově tisíce supertajných dokumentů, vztahujících se k metodice i struktuře Národní bezpečnostní agentury. "Ten, kdo by se k takovým informacím dostal, by se dočetl, co přesně NSA dělá a jak konkrétně to dělá," cituje novináře Guardianu agentura AP.

"Nejde jen o úmrtí, v určitém okruhu lidí byla uzavřena dohoda, jak s dokumenty zacházet v případě, že by například Američané použili sílu," pohrozil Glenn Greenwald s tím, že by se měli ve Washingtonu "na kolenou modlit".

Bývalý agent CIA a spolupracovník NSA opakovaně prohlásil, že svou zemi nechce poškozovat víc, než je nutné. A proto podle Greenwalda nehodlá výše zmiňované dokumenty zveřejňovat.

O Snowdena a jeho data se nezajímají jen Američané. Ruské tajné služby by je jistě také ocenily. "Byli by blázni, kdyby si nechali takovou příležitost ujít," domnívá se Vladimir Rubanov, jenž v letech 1991 a 1992 vedl analytické oddělení KGB.

Pokud ruské úřady aktivistově žádosti vyhoví a on v zemi zůstane na krátkodobý azyl, je prý pravděpodobné, že z něj zpravodajci něco vytáhnou.

Ruská cesta jako nejmenší zlo

Proč tedy třicetiletý aktivista o pomoc Rusů žádá? Z toho mála možností, které má, je tahle varianta nejschůdnější. Z tranzitního prostoru by ho azyl žádné z přeochotných jihoamerických zemí nedostal a Rusové dali jasně najevo, že další poškozování svých "amerických partnerů" nedovolí. Pokud chce ve svých aktivitách pokračovat, musí jinam, ale rychle a k tomu mu krátkodobý azyl v Rusku může pomoci.

Snowden je IT expert a dokumenty pravděpodobně uchovává zašifrované na vzdálených úložištích. Podle šéfredaktora Ruského hackerského magazínu Nikity Kisličina existují šifrovací systémy, jež by neprolomili ani tamní kyberšpióni.

Sérum pravdy?

Luštit kódy však není nutné. Podle bývalého plukovníka KGB Olega Gordievského, který v 80. letech působil ve Velké Británii jako dvojitý agent, mu Rusové mohou snadno podstrčit sérum pravdy a potřebná hesla z něj dostat bez jakéhokoliv násilí, přemlouvání nebo dohody.

Gordievsky ví, o čem mluví. V roce 1985 ho nadřízení zavolali zpátky do Moskvy s tím, že ho čeká povýšení. Ve skutečnosti ale měli podezření, že pracuje pro Brity a po příletu si ho ověřili. "Dali mi něco, po čem jsem se přestal ovládat a začal jsem barvitě vyprávět," svěřil se magazínu Time.

Jen několik málo střípků z předešlého večera však stačilo, aby si Gordievsky po probuzení uvědomil, která uhodila. "Sám sebe jsem totálně zkompromitoval," vzpomíná.

Gordievsky však účinky séra znal; za normálních okolností si většina lidí takovýto výslech vůbec nepamatuje.

Látce, již tehdy KGB používala, se říkalo SP-117. Jde o čirý roztok bez chuti či zápachu a jeho použití je tedy velmi snadné.

 

Právě se děje

Další zprávy