Snowden je ochoten jít do amerického vězení. Vinu přizná výměnou za nižší trest

ČTK ČTK
6. 10. 2015 6:48
Američan, který odhalil rozsah špionáže a momentálně na osobní přímluvu prezidenta Vladimira Putina pobývá v Rusku, zopakoval, že nabídku úřadům adresoval již mnohokrát. Namísto formálního návrhu na dohodu mu ale zatím bylo přislíbeno, že ho nebudou mučit, což je "dobrý začátek". "O moc dál jsme se ale nedostali," dodal.
Edward Snowden se momentálně skrývá v Rusku.
Edward Snowden se momentálně skrývá v Rusku. | Foto: Reuters

Londýn - Whistleblower Edward Snowden, který před dvěma lety odhalil rozsáhlé špiclování tajných služeb, je ochoten jít do amerického vězení.

V rozhovoru pro britskou BBC ale řekl, že chce formální dohodu. Přiznal by vinu, za což by výměnou dostal nižší trest. Nyní mu hrozí až 30 let vězení.

Američan, který momentálně na osobní přímluvu prezidenta Vladimira Putina pobývá v Rusku, zopakoval, že nabídku úřadům adresoval již mnohokrát.

Namísto formálního návrhu na dohodu mu ale zatím bylo přislíbeno, že ho nebudou mučit, což je "dobrý začátek". "O moc dál jsme se ale nedostali," dodal.

Snowden v roce 2013 šokoval svět obrovským balíkem utajovaných informací, které odhalily netušený rozměr americké elektronické špionáže, jež se nezastavila ani před sledováním spojeneckých státníků. Mladíkovo svědectví poškodilo pověst USA v zahraničí a vedlo k přehodnocení aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Dohodu se Snowdenem na zmírnění jeho trestu počátkem roku připustil americký ministr spravedlnosti Eric Holder.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy