Snowden je ochoten jít do amerického vězení. Vinu přizná výměnou za nižší trest

ČTK ČTK
6. 10. 2015 6:48
Američan, který odhalil rozsah špionáže a momentálně na osobní přímluvu prezidenta Vladimira Putina pobývá v Rusku, zopakoval, že nabídku úřadům adresoval již mnohokrát. Namísto formálního návrhu na dohodu mu ale zatím bylo přislíbeno, že ho nebudou mučit, což je "dobrý začátek". "O moc dál jsme se ale nedostali," dodal.
Edward Snowden se momentálně skrývá v Rusku.
Edward Snowden se momentálně skrývá v Rusku. | Foto: Reuters

Londýn - Whistleblower Edward Snowden, který před dvěma lety odhalil rozsáhlé špiclování tajných služeb, je ochoten jít do amerického vězení.

V rozhovoru pro britskou BBC ale řekl, že chce formální dohodu. Přiznal by vinu, za což by výměnou dostal nižší trest. Nyní mu hrozí až 30 let vězení.

Američan, který momentálně na osobní přímluvu prezidenta Vladimira Putina pobývá v Rusku, zopakoval, že nabídku úřadům adresoval již mnohokrát.

Namísto formálního návrhu na dohodu mu ale zatím bylo přislíbeno, že ho nebudou mučit, což je "dobrý začátek". "O moc dál jsme se ale nedostali," dodal.

Snowden v roce 2013 šokoval svět obrovským balíkem utajovaných informací, které odhalily netušený rozměr americké elektronické špionáže, jež se nezastavila ani před sledováním spojeneckých státníků. Mladíkovo svědectví poškodilo pověst USA v zahraničí a vedlo k přehodnocení aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Dohodu se Snowdenem na zmírnění jeho trestu počátkem roku připustil americký ministr spravedlnosti Eric Holder.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy