Snowden je na útěku, požádal o azyl v Ekvádoru

Reuters ČTK Reuters, ČTK
23. 6. 2013 20:10
Zprávu o jeho odletu z Hong Kongu do Moskvy již potvrdily úřady
Foto: Reuters

* Zprávu jsme aktualizovali v celém rozsahu.

Hongkong/Moskva  - Edward Snowden, obviněný Spojenými státy ze špionáže, požádal o azyl v Ekvádoru.

Agentuře Reuters to povrdil ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo.

Ekvádor už poskytl útočiště na své ambasádě v Londýně také zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Toho skrývá už déle než rok. Server WikiLeaks v neděli informoval, že pomáhá Snowdenovi získat "politický azyl v demokratické zemi".

Snowden v neděli opustil Hongkong, kde se skrýval poté, co vzveřejnil informací o protiteroristickém programu sledujícím internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a světem.

Z Hongkongu odletěl do Moskvy; přistál na letišti Šeremeťjevo. Ruské ministerstvo zahraničí obratem oznámilo, že Moskva má být pouze tranzitním místem. Vzhledem k tomu, že Snowden nemá ruské vízum, nemůže ani tranzit opustit.

Dokonce ho nemůže z letiště odvézt ani vozidlo s diplomatickým označením. Sara Harrisonová, představitelka WikiLeaks, která Snowdena doprovází, však údajně ruské vízum má.

V souvislosti s příletem Edwarda Snowdena do Moskvy ruské úřady podnikly na letišti Šeremeťjevo mimořádná bezpečnostní opatření, řekl Interfaxu ruský zdroj obeznámený se situací.

"K zajištění náležité bezpečnosti Edwarda Snowdena a také kvůli jeho spolehlivému odletu z Moskvy do další destinace úřady přijaly všechna nezbytná bezpečnostní opatření. Učinily vše pro to, aby Snowden přenocoval v tranzitním hotelu a aby bez zbytečných problémů mohl odletět na Kubu," dodal zdroj.

Podle agentury Interfax měl mít Snowden rezervovánu letenku na pondělí z Moskvy do Havany. Spekulovalo se, že by odtud mohl pokračovat do Caracasu, hlavního města Venezuely.

Spojené státy obvinily Snowdena v pátek, v USA mu hrozí deset let vězení a pokuta.

Hongkongské úřady jej dnes nechaly odletět navzdory tomu, že dostaly z Washingtonu žádost o jeho zadržení. Podle šéfa zpravodajského výboru americké Sněmovny reprezentantů Mika Rogerse musí nyní vláda využít veškeré zákonné prostředky, aby jej dostala na americkou půdu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy