reklama
 
 

Snímek roku je z hladovějící Afriky

10. 2. 2006 16:00
Amsterdam - Cenu za nejlepší novinářskou fotografii roku získal Finbarr O'Reilly. Uvnitř: FOTOGALERIE .

V soutěži World Press Photo 2005 bodoval i Čech Michal Novotný.

Fotografie roku zobrazuje matku a její dítě; byla pořízena loni v srpnu ve středisku potravinové pomoci Tahoua v Nigeru. Výsledky 49. ročníku soutěže World Press Photo byly vyhlášeny v Amsterodamu.

Škola v Libérii

"Tahle fotografie má všechno - krásu, hrůzu, touhu i beznaděj. Je prostá, elegantní i dojemná," uvedl šéf poroty James Colton k vítěznému snímku. "Zaujala mě okamžitě, když jsem ji před čtrnácti. A zůstala mi v mysli, i když jsem viděl tisíce dalších soutěžních snímků."

Autor vítězného snímku, Kanaďan Finbarr O'Reilly, pracuje pro agenturu Reuters. Dostane cenu finanční odměnu deset tisíc eur
na slavnostním ceremoniálu 23. dubna v Amsterodamu.

Třetí místo v kategorii Daily life - stories získal český fotograf Michal Novotný z Lidových novin. Jeho snímky jsou ze školy pro slepé v Libérii. "Mám ohromnou radost," sdělil Aktuálně.cz oceněný fotograf. "Posílal jsem do soutěže ještě samostatnou fotografii z Konga, ale série z Libérie mi přišla jako to nejlepší, co jsem loni nafotil."

O pocty v této prestižní mezinárodní soutěži se letos ucházelo 4448 profesionálních fotografů ze 122 zemí, kteří porotě zaslali 83 044 snímků. Ocenění se udělovala v deseti kategoriích, které kromě aktualit zahrnují i témata ze sportu, ze současného života, z umění, zábavy nebo přírody.

Porotci z celého světa

Šéfem třináctičlenné poroty byl zmíněný Colton, fotoeditor magazínu Sports Illustrated. Mezi členy poroty se objevili například Magdalena Herrerová, umělecká ředitelka magazínu National Geographic, či Wen Chuang z agentury Nová Čína.

S oceněnými snímky se budou moci zájemci seznámit nejprve v Amsterodamu, kde bude v pondělí 24. dubna otevřena jejich výstava. Soubor nejlepších fotografií 49. ročníku bude potom vystaven v 85 zemích světa včetně Česka.

V minulém ročníku se mezi oceněné autory neprobojoval žádný český fotograf. Rok předtím obsadil třetí místo v kategorii Sport Features Stories (sportovní příběhy) snímek Tradiční indický zápas českého fotografa Jana Šibíka. #reklama

autor: Red Zah, kul | 10. 2. 2006 16:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama