Snímek roku je z hladovějící Afriky

Red Zah, kul
10. 2. 2006 16:00
Amsterdam - Cenu za nejlepší novinářskou fotografii roku získal Finbarr O'Reilly. Uvnitř: FOTOGALERIE .
Finbarr O'Reilly - absolutní vítěz World Press Photo 2005
Finbarr O'Reilly - absolutní vítěz World Press Photo 2005 | Foto: Reuters / Finbarr O'Reilly

V soutěži World Press Photo 2005 bodoval i Čech Michal Novotný.

Fotografie roku zobrazuje matku a její dítě; byla pořízena loni v srpnu ve středisku potravinové pomoci Tahoua v Nigeru. Výsledky 49. ročníku soutěže World Press Photo byly vyhlášeny v Amsterodamu.

Škola v Libérii

"Tahle fotografie má všechno - krásu, hrůzu, touhu i beznaděj. Je prostá, elegantní i dojemná," uvedl šéf poroty James Colton k vítěznému snímku. "Zaujala mě okamžitě, když jsem ji před čtrnácti. A zůstala mi v mysli, i když jsem viděl tisíce dalších soutěžních snímků."

Autor vítězného snímku, Kanaďan Finbarr O'Reilly, pracuje pro agenturu Reuters. Dostane cenu finanční odměnu deset tisíc eur
na slavnostním ceremoniálu 23. dubna v Amsterodamu.

Třetí místo v kategorii Daily life - stories získal český fotograf Michal Novotný z Lidových novin. Jeho snímky jsou ze školy pro slepé v Libérii. "Mám ohromnou radost," sdělil Aktuálně.cz oceněný fotograf. "Posílal jsem do soutěže ještě samostatnou fotografii z Konga, ale série z Libérie mi přišla jako to nejlepší, co jsem loni nafotil."

O pocty v této prestižní mezinárodní soutěži se letos ucházelo 4448 profesionálních fotografů ze 122 zemí, kteří porotě zaslali 83 044 snímků. Ocenění se udělovala v deseti kategoriích, které kromě aktualit zahrnují i témata ze sportu, ze současného života, z umění, zábavy nebo přírody.

Porotci z celého světa

Šéfem třináctičlenné poroty byl zmíněný Colton, fotoeditor magazínu Sports Illustrated. Mezi členy poroty se objevili například Magdalena Herrerová, umělecká ředitelka magazínu National Geographic, či Wen Chuang z agentury Nová Čína.

S oceněnými snímky se budou moci zájemci seznámit nejprve v Amsterodamu, kde bude v pondělí 24. dubna otevřena jejich výstava. Soubor nejlepších fotografií 49. ročníku bude potom vystaven v 85 zemích světa včetně Česka.

V minulém ročníku se mezi oceněné autory neprobojoval žádný český fotograf. Rok předtím obsadil třetí místo v kategorii Sport Features Stories (sportovní příběhy) snímek Tradiční indický zápas českého fotografa Jana Šibíka. #reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy