Sníh odřízl od světa některé části Rakouska

ČTK ČTK
9. 1. 2012 19:11
Husté sněžení postihlo zejména Voralbersko, Salcbursko a Tyrolsko
Foto: Reuters

Vídeň/Sofia - Kvůli velkému množství sněhu, které do Rakouska v posledních dnech přináší počasí, byla dnes dopoledne od světa odříznuta spolková země Vorarlbersko.

Nepřístupné byly podle agentury DPA také některé oblasti v Salcbursku a Tyrolsku. Počasí komplikovalo situaci nejen v této alpské zemi, ale také na Balkáně. V Bulharsku si tuhé mrazy vyžádaly tři oběti.

Sněhová kalamita v západním Rakousku dosáhla nového vrcholu během prosněžené noci, kdy v oblasti napadlo mezi 30 a 60 centimetry sněhu. Vorarlbersko, kde v horských regionech od čtvrtka napadly dva až tři metry čerstvého sněhu, kvůli tomu dopoledne nebylo přístupné ani po silnici, ani po železnici.

Silniční spojení bylo obnoveno až krátce před polednem, poté co se z rychlostní silnice S16, která byla uzavřena mezi obcemi Langen a Wald am Arlberg, podařilo i za pomoci armády odklidit spadané stromy. Na spojnici rakouských spolkových zemí Tyrolsko a Vorarlbersko tak mohly být nasazeny autobusy, které měly nahradit výpadek železniční dopravy.

Během dneška se podařilo obnovit silniční spojení s obcemi Sankt Gallenkirch, Gaschurn, Partenen, Lech nebo Zürs, v jejichž okolí však podle DPA zůstaly tisíce lidí bez elektřiny.

V Tyrolsku je podobná situace jako ve Vorarlbersku, kde na některých místech nasněžilo nejvíce lednového sněhu za posledních 30 let. Také zde na mnoha místech platí čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Uzavřeny musely být některé místní silnice a železniční tratě, například mezi obcemi Wörgl a Saalfelden, nebo z Innsbrucku do obce Scharnitz u hranic s Německem.

Silné sněžení přišlo také do Švýcarska, kde v některých oblastech mezi nedělí a dneškem napadlo až 50 centimetrů nového sněhu. Větší komplikace však sníh nezpůsobil. Podle meteorologů by v úterý mělo v Rakousku a Švýcarsku sněžit již jen ojediněle.

Tuhá zima trápí i Bulharsko. Tři muži umrzli na jihu této balkánské země. Jeden z nich byl nalezen v lyžařské oblasti Čepelare nedaleko vleků. Údajně šlo o místního obyvatele.

Po víkendovém vydatném sněžení jsou desítky bulharských obcí nadále bez proudu a některé se ocitly bez tekoucí vody. Zvlášť těžce byly zasaženy právě lyžařské oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy