"Snězte vetřelce." Japonská vláda vyhlásila válku přemnoženým želvám a rakům

Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 11. 2018 9:33
Zvířata, která se před desítkami let dostala do Japonska jako mazlíčci, nyní představují hrozbu pro japonský ekosystém. Invazivní druhy se zde usadily, rozšířily a vyhnaly, nebo dokonce začaly pojídat druhy přirozenější. Proti jejich přemnožení se místní úřady rozhodly bojovat za pomoci česneku a zázvoru.
Želvy v Japonsku (ilustrační foto).
Želvy v Japonsku (ilustrační foto). | Foto: Zdroj: Unesco.org

"Je to pochoutka. Chci ještě jednu porci," uvedla podle japonského deníku The Mainichi šestiletá školačka. Polévku z netradiční suroviny dostala koncem října u jezera Inbanuma, které se nachází přibližně 40 kilometrů od metropole Tokia.

Šlo o polévku z želvy, konkrétně kajmanky dravé, jejíž populace kolem jezera o rozloze deseti kilometrů čtverečních dosáhla až 16 tisíc kusů.

Přitom se ještě před několika desítkami let nacházela jen v Severní a Střední Americe. Kajmanky se do Japonska dostaly ve 20. letech minulého století jako mazlíčci. Když ale vyrostly a nabraly větší hmotnost, lidé je pustili do volné přírody. Kajmanky, které dorůstají až půl metru a mohou vážit až 35 kilogramů, se tak začaly v Japonsku usazovat a postupně vyhánět nebo pojídat jiné druhy.

Japonsko je proto zařadilo na seznam invazivních druhů a přemýšlelo nad způsoby, jak si s nimi poradit. Podle profesora životního prostředí Kevina Shorta z Tokijské univerzity informačních studií byl původní plán všechny želvy v okolí jezera vyhubit. Nyní je ovšem pravděpodobnější, že vláda taktiku změnila.

"Vláda zřejmě zjistila, že nemůže želvy vyhubit, protože jich je příliš mnoho a každý rok se klubou další," uvedl pro hongkongský server South China Morning Post.

Je libo želvu, nebo raka?

Želvy nejsou jediným druhem, který v Japonsku skončí na talíři. Podobně mají dopadnout i okounci černí, skokani velcí nebo raci pruhovaní, kteří se do země dostali za účelem rybolovu. V případě žab zase k uspokojení poptávky na francouzském trhu.

"Problém s raky je exponenciálně jiný než se želvami. Raci se přizpůsobili a zabydleli se ve všech možných vodních prostředích. Teď už jich musí být přes miliardu," uvádí Short.

Nápadu na levnou položku na menu se už chytily tamní restaurace, které začínají nabízet okounky a raky. Zdrženlivost je zatím spíše na straně konzumentů, kteří byli zvyklí vnímat je jako parazity. Podle prvních pokusných "jedlíků" jsou ale tyto obavy plané. Želví polévka byla prý bez zápachu a maso chutnalo jako tučné kuřecí.

"Tito živočichové jsou určitě jedlí, jenom někdo musí podnítit zájem Japonců, aby si na ně vyvinuli chuť. Pak je budeme moci lovit ve větší míře," vysvětluje Short.

V Austrálii jedí klokany

Ne každý přemnožený druh v Japonsku ale může být zpracován na jídlo. Problémy má asijská země i s mravenci, leguány nebo mývaly, jejichž chuť není moc dobrá anebo je těžké je tepelně zpracovat.

Japonsko také není průkopníkem v pochutnávání si na přemnožených druzích narušujících ekosystémy. Ke stejnému řešení vyzvala australská vláda své občany, kteří si stěžovali na stále větší počet klokanů v zemi.

Konzumaci invazivních druhů se věnuje i projekt Snězte vetřelce, na jehož webových stránkách si lidé vyměňují recepty na jídla z přemnožených zvířat a rostlin.

VIDEO: Japonské restaurace jsou plné překvapení, v téhle vás obslouží opice

Japonská restaurace má velmi neobvyklou obsluhu. Pití nosí opice. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 5 minutami

Centrum afghánského Kábulu zasáhla silná exploze. K výbuchu došlo poblíž diplomatické čtvrti a rušného náměstí s tržištěm, kde jsou vládní budovy

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

K volbám se letos přihlásilo 22 volebních seskupení, méně než v minulých letech

K letošním volbám do sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace dnes v 16:00 skončila. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty.

Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve Sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok. Favorizovanější je ale podle průzkumů nové hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy