Sněmovna reprezentantů schválila impeachment Trumpa. Ostudné, reaguje Bílý dům

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 12. 2019 22:46
Sněmovna reprezentantů USA kontrolovaná demokraty ve středu večer vznesla ústavní žalobu proti prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého viní ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Trump impeachment označil za pokračování největšího honu na čarodějnice v americké historii a uvedl, že ho v Senátu bude zřejmě hájit právní poradce Bílého domu Pat Cipollone.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell postup kongresmanů kritizoval a varoval, že se jim v budoucnu vrátí. McConnell zároveň vyzval demokratickou předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiová, aby neprodleně doručila žalobu Senátu. Očekává se, že Senát, kde mají většinu Trumpovi republikáni, impeachment zamítne.

Pro každý z obou článků žaloby zvedla ruku pohodlná většina členů Sněmovny reprezentantů, hlasovalo se ale takřka výhradně podle stranické příslušnosti. Zatímco z republikánů impeachment nepodpořil žádný zákonodárce, v demokratickém táboře narušili stranickou linii v prvním případě dva a ve druhém tři poslanci. Jedním z nich byl Jeff Van Drew, který ohlásil, že odchází z Demokratické strany a přidává se k republikánům.

Bílý dům po schválení impeachmentu vydal prohlášení, v němž vyjádřil jistotu, že Senát prezidenta očistí. "Dnešní den ve sněmovně byl vyvrcholením jedné z nejostudnějších politických epizod v dějinách našeho národa," sdělila prezidentova kancelář. Trump na twitteru pak poukázal na to, že pro žalobu nehlasoval žádný republikán.

McConnell, který středeční hlasování kongresmanů kritizoval, dnes demokraty varoval, že vytvořili precedens, který se jim v budoucnu vrátí. Prohlásil také, že kongresmani selhali ve své práci, neboť oba články impeachmentu nejsou ve shodě s ústavou.

McConnell se rovněž pozastavil nad tím, že Pelosiová s odesláním ústavní žaloby do Senátu nespěchá. Podle McConnella to vypadá, že demokratičtí kongresmani nad impeachmentem ještě váhají. Podle informací televizní stanice CNN by mohla Pelosiová předání impeachmentu do Senátu pozdržet do doby, kdy senátoři slíbí, že předvolají svědky. Zatím se nicméně předpokládá, že Senát zahájí projednávání impeachmentu kolem 6. ledna.

Aby Trumpa odvolal, musel by Senát ústavní žalobu podpořit dvěma třetinami hlasů, což se považuje prakticky za vyloučené. Ve stočlenné horní komoře Kongresu mají republikáni 53 křesel. Otevřený ale zůstává postup projednávání, na němž se republikánští senátoři, Bílý dům a vláda zatím nedokázali shodnout.

Šéf senátních demokratů Chuck Schumer dnes řekl, že demokraté chtějí v Senátu spravedlivý a rychlý proces s výslechem čtyř vysoce postavených členů Trumpovy vlády. Schumer také chce, aby senátoři mohli prostudovat dokumenty související s případem. S McConnellem hodlá Schumer nyní projednat technické záležitosti toho, jak bude proces veden.

Trump je třetím prezidentem USA, proti němuž Sněmovna reprezentantů impeachment schválila. Prezident Andrew Johnson byl zažalován v roce 1868 a Bill Clinton v roce 1998. V obou případech ale Senát žalobu neschválil. Republikánský prezident Richard Nixon v roce 1974 ještě před ústavní žalobou sám rezignoval kvůli aféře Watergate.

Předseda Senátu USA Mitch McConnell
Předseda Senátu USA Mitch McConnell | Foto: Reuters

Deník The New York Times v komentáři k impeachmentu napsal, že v americké politice se polarizace zabydluje posledních 40 let, ale teď v ní vládne naprostý nihilismus. Konzervativní média soudí, že demokrati, kteří hlasovali pro žalobu, poškodili Sněmovnu reprezentantů i USA. Jejich motivem je fakt, že se nedokázali smířit s prohrou v prezidentských volbách v roce 2016. Agentura AP poznamenala, že ačkoli si je Trump jistý, že kvůli impeachmentu o úřad nepřijde, ve středu byla napsána první věta jeho nekrologu.

V názoru na Trumpovo sesazení je americká veřejnost rozdělena. V aktuálním průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos uvedlo 42 procent respondentů, že Kongres by měl prezidenta zbavit moci. Pokud jde o body žaloby, 53 procent dotázaných souhlasí s tím, že prezident zneužil pravomoci, a 51 procent s tím, že bránil Kongresu ve vyšetřování.

Trump je třetím prezidentem USA, proti němuž Sněmovna reprezentantů impeachment schválila. Před ním to byli Andrew Johnson (1868) a Bill Clinton (1998)
Trump je třetím prezidentem USA, proti němuž Sněmovna reprezentantů impeachment schválila. Před ním to byli Andrew Johnson (1868) a Bill Clinton (1998) | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy