Sněmovna reprezentantů schválila impeachment Trumpa. Ostudné, reaguje Bílý dům

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 12. 2019 22:46
Sněmovna reprezentantů USA kontrolovaná demokraty ve středu večer vznesla ústavní žalobu proti prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého viní ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Trump impeachment označil za pokračování největšího honu na čarodějnice v americké historii a uvedl, že ho v Senátu bude zřejmě hájit právní poradce Bílého domu Pat Cipollone.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell postup kongresmanů kritizoval a varoval, že se jim v budoucnu vrátí. McConnell zároveň vyzval demokratickou předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiová, aby neprodleně doručila žalobu Senátu. Očekává se, že Senát, kde mají většinu Trumpovi republikáni, impeachment zamítne.

Pro každý z obou článků žaloby zvedla ruku pohodlná většina členů Sněmovny reprezentantů, hlasovalo se ale takřka výhradně podle stranické příslušnosti. Zatímco z republikánů impeachment nepodpořil žádný zákonodárce, v demokratickém táboře narušili stranickou linii v prvním případě dva a ve druhém tři poslanci. Jedním z nich byl Jeff Van Drew, který ohlásil, že odchází z Demokratické strany a přidává se k republikánům.

Bílý dům po schválení impeachmentu vydal prohlášení, v němž vyjádřil jistotu, že Senát prezidenta očistí. "Dnešní den ve sněmovně byl vyvrcholením jedné z nejostudnějších politických epizod v dějinách našeho národa," sdělila prezidentova kancelář. Trump na twitteru pak poukázal na to, že pro žalobu nehlasoval žádný republikán.

McConnell, který středeční hlasování kongresmanů kritizoval, dnes demokraty varoval, že vytvořili precedens, který se jim v budoucnu vrátí. Prohlásil také, že kongresmani selhali ve své práci, neboť oba články impeachmentu nejsou ve shodě s ústavou.

McConnell se rovněž pozastavil nad tím, že Pelosiová s odesláním ústavní žaloby do Senátu nespěchá. Podle McConnella to vypadá, že demokratičtí kongresmani nad impeachmentem ještě váhají. Podle informací televizní stanice CNN by mohla Pelosiová předání impeachmentu do Senátu pozdržet do doby, kdy senátoři slíbí, že předvolají svědky. Zatím se nicméně předpokládá, že Senát zahájí projednávání impeachmentu kolem 6. ledna.

Aby Trumpa odvolal, musel by Senát ústavní žalobu podpořit dvěma třetinami hlasů, což se považuje prakticky za vyloučené. Ve stočlenné horní komoře Kongresu mají republikáni 53 křesel. Otevřený ale zůstává postup projednávání, na němž se republikánští senátoři, Bílý dům a vláda zatím nedokázali shodnout.

Šéf senátních demokratů Chuck Schumer dnes řekl, že demokraté chtějí v Senátu spravedlivý a rychlý proces s výslechem čtyř vysoce postavených členů Trumpovy vlády. Schumer také chce, aby senátoři mohli prostudovat dokumenty související s případem. S McConnellem hodlá Schumer nyní projednat technické záležitosti toho, jak bude proces veden.

Trump je třetím prezidentem USA, proti němuž Sněmovna reprezentantů impeachment schválila. Prezident Andrew Johnson byl zažalován v roce 1868 a Bill Clinton v roce 1998. V obou případech ale Senát žalobu neschválil. Republikánský prezident Richard Nixon v roce 1974 ještě před ústavní žalobou sám rezignoval kvůli aféře Watergate.

Předseda Senátu USA Mitch McConnell
Předseda Senátu USA Mitch McConnell | Foto: Reuters

Deník The New York Times v komentáři k impeachmentu napsal, že v americké politice se polarizace zabydluje posledních 40 let, ale teď v ní vládne naprostý nihilismus. Konzervativní média soudí, že demokrati, kteří hlasovali pro žalobu, poškodili Sněmovnu reprezentantů i USA. Jejich motivem je fakt, že se nedokázali smířit s prohrou v prezidentských volbách v roce 2016. Agentura AP poznamenala, že ačkoli si je Trump jistý, že kvůli impeachmentu o úřad nepřijde, ve středu byla napsána první věta jeho nekrologu.

V názoru na Trumpovo sesazení je americká veřejnost rozdělena. V aktuálním průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos uvedlo 42 procent respondentů, že Kongres by měl prezidenta zbavit moci. Pokud jde o body žaloby, 53 procent dotázaných souhlasí s tím, že prezident zneužil pravomoci, a 51 procent s tím, že bránil Kongresu ve vyšetřování.

Trump je třetím prezidentem USA, proti němuž Sněmovna reprezentantů impeachment schválila. Před ním to byli Andrew Johnson (1868) a Bill Clinton (1998)
Trump je třetím prezidentem USA, proti němuž Sněmovna reprezentantů impeachment schválila. Před ním to byli Andrew Johnson (1868) a Bill Clinton (1998) | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy