reklama
 
 

Sněmovna podpořila zrušení zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny

12. 7. 2016
Sněmovna v úterý v prvním kole jednání podpořila návrh poslanců KSČM na zrušení zákona, který zakazuje českým firmám dodávat zařízení pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Jde už třetí návrh tohoto zákona, který předložila KSČM, když se dvěma předchozími návrhy v minulých obdobích neuspěla. Totožný návrh však do Sněmovny předložila letos v červnu i vláda, zatím na něj ale nepřišla řada. Návrh KSČM leží ve Sněmovně už dva roky, od června 2014. Poslanci by ho mohli schvalovat na podzim.

Praha - Sněmovna v úterý v prvním kole jednání podpořila už třetí návrh poslanců KSČM na zrušení zákona, který zakazuje českým firmám dodávat zařízení pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru.

Totožný návrh však do Sněmovny předložila letos v červnu i vláda, zatím na něj ale nepřišla řada. Návrh KSČM leží ve Sněmovně už dva roky, od června 2014. Poslanci by ho mohli schvalovat na podzim. S předchozími dvěma návrhy strana neuspěla.

Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Tento obchod tenkrát kritizovaly Velká Británie a USA, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí nukleárních projektů.

Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s tehdy budovanou elektrárnou v Búšehru. Tehdejší sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana ho předložila ve snaze zabránit ZVVZ dodat do elektrárny vzduchotechnické zařízení. Spojenci Prahy se obávali, že Írán může zařízení dodávané do elektrárny použít pro své vojenské programy.

Komunisté argumentují tím, že zákon je neaktuální, protože elektrárna je hotová a žádné české podniky již nemůžou své případné dodávky uskutečnit. "Zákon, který nemůže upravovat žádné společenské vztahy nemá význam a jen zatěžuje český právní řád. Proto je nejvhodnější zákon zrušit jako nepotřebný," stojí v důvodové zprávě.

"Od dubna loňského roku se situace výrazně změnila," řekl v úterý předseda KSČM Vojtěch Filip. Loni v dubnu dosáhly světové mocnosti ujednání s Íránem, na jehož základě loni v červenci uzavřely dohodu o jeho jaderném programu. Na plnění červencové dohody dohlíží Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která ve zprávě letos v únoru uvedla, že Írán své závazky vyplývající z dohody plní.

Vláda ve svém návrhu uvádí, že mezinárodní společenství již zrušilo sankce v jaderné oblasti vůči Íránu, a proto hrozba poškození zájmů ČR již pominula. Z tohoto důvodu vláda navrhla zrušení zákona.

autor: ČTK | 12. 7. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama