Sněmovna chce dokumenty k vyšetřování Trumpa i po ministru obrany Esperovi

ČTK ČTK
7. 10. 2019 21:49
Předsedové tří výborů americké Sněmovny reprezentantů, které vyšetřují prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho údajné snaze přimět ukrajinské vedení k vyšetřování Trumpova politického rivala Joea Bidena, zaslali další výzvy k poskytnutí dokumentů. Nyní se obrátili na ministra obrany Marka Espera a ředitele rozpočtového úřadu Bílého domu Russella Voughta, jimž dali lhůtu do 15. října.
Foto: Reuters

"Výbory vyšetřují, do jaké míry prezident Trump ohrozil národní bezpečnost Spojených států, když naléhal na Ukrajinu, aby zasahovala do (prezidentských) voleb v roce 2020, a když zadržel vojenskou pomoc poskytnutou Ukrajině na pomoc čelit ruské agresi," citovala televize CNBC z dopisu předsedů zahraničního výboru, výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a výboru pro dohled a reformu.

Snaha opozičních demokratů o sesazení Donalda Trumpa z úřadu prezidenta skrze ústavní žalobu, takzvaný impeachment, se opírá o informace o červencovém telefonátu mezi americkým prezidentem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Na ten v srpnu upozornil pracovník amerických zpravodajských služeb, podle něhož Trump vyvíjel na Zelenského nátlak, aby Ukrajina vyšetřovala Joea Bidena a jeho syna Huntera. Jako páku na Zelenského chtěl podle stěžovatele Trump použít vojenskou pomoc pro Ukrajinu.

Trump označuje vyšetřování vůči němu za politický hon na čarodějnice a odmítá, že na ukrajinské vedení tlačil kvůli očernění svého politického rivala. Biden je favoritem na demokratickou kandidaturu pro příští prezidentské volby. Také ukrajinský prezident Zelenskyj o víkendu odmítl, že na něj Trump jakkoli tlačil.

Podle stěžovatele, takzvaného whistleblowera, se Bílý dům snažil informace o telefonátu Trumpa se Zelenským co nejvíce odsunout do pozadí a ztížit přístup k jeho přepisu.

Vyslechnou také ministra Pompea

Minulý týden právní zástupce whistleblowera Mark Zaid uvedl, že zastupuje dalšího stěžovatele z prostředí tajných služeb, který má podle něj "informace z první ruky" o některých bodech stížnosti podané prvním whistleblowerem.

Co je impeachment

Proces odvolání amerického prezidenta z úřadu může zahájit Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu. Horní komora Kongresu, Senát, pak vystupuje jako soud. Ke zbavení prezidenta funkce je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů.

Prvním obžalovaným prezidentem USA byl Andrew Johnson v roce 1868. Jako druhý prezident v historii čelil impeachmentu Bill Clinton kvůli aféře s Monikou Lewinskou.

Předsedové tří výborů Sněmovny reprezentantů v rámci vyšetřování už dříve poslali výzvy k zaslání dokumentů mimo jiné ministrovi zahraničí Mikeu Pompeovi, který je jedním z těch, kdo naslouchali Trumpovu telefonátu se Zelenským. V pátek zaslaly výbory podobnou výzvu také do Bílého domu, jemuž daly lhůtu do 18. října.

Trump tvrdí, že se Biden jako viceprezident předchozí americké vlády zasazoval o odvolání tehdejšího ukrajinského generálního prokurátora Viktora Šokina proto, aby ochránil svého syna před ukrajinskou justicí. Hunter Biden působil v ukrajinské plynárenské firmě Burisma, jejíž aktivity už od roku 2012 vyšetřovala ukrajinská prokuratura.

Biden přiznal, že se v roce 2016 snažil přimět ukrajinské vedení k odvolání Šokina, odmítá však, že by to bylo kvůli jeho synovi. Západ tehdy Šokina kritizoval, že na Ukrajině nedostatečně bojuje s korupcí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 13 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 39 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy