Sněhová bouře uvěznila tisíce Američanů na 20 hodin v autech

ČTK ČTK
6. 3. 2015 21:45
Stovky dopravních nehod, tisíce lidí nocujících v autech, stovky zrušených letů. Tak vypadá kalamita v USA.
Na nákup pěšky a ve sněhu v New Havenu v Connecticutu.
Na nákup pěšky a ve sněhu v New Havenu v Connecticutu. | Foto: Reuters

Washington - Sněhová bouře, která ve čtvrtek zasáhla jih a východ Spojených států, zasypala některé oblasti až 60 centimetry nového sněhu. Tisíce řidičů v Kentucky uvázly téměř na celý den a noc na zablokované silnici a úřady registrovaly stovky dopravních nehod.

V pátek bylo zrušeno kolem 800 letů, dalších 2300 mělo zpoždění. Počasí nadále zůstává oproti normálu chladnější, oteplení se podle meteorologů očekává až v neděli, některým státům tak kvůli oblevě budou hrozit povodně.

Tisíce řidičů zůstaly od středečního večera na sněhem zcela zablokované rychlostní silnici I 24 v Kentucky dlouhé hodiny uvězněny v kolonách, z nichž nejdelší se táhla 40 kilometrů.

Někteří se podle agentury AP nemohli ze zácpy dostat více než 20 hodin, než byli silničáři schopni nezvykle velké množství sněhu z komunikace ve čtvrtek večer odstranit. Řada lidí strávila mrazivou noc v autech s vypnutými motory, aby jim nedošlo palivo.

Vyhlášen stav ohrožení

Na některých místech Kentucky napadlo ve čtvrtek až 60 centimetrů sněhu a guvernér Steve Beshear vyhlásil stav ohrožení. Silné sněžení zasáhlo i další státy v oblasti od Texasu po Massachusetts a došlo ke stovkám dopravních nehod. V New Yorku a Washingtonu zůstaly kvůli sněhu uzavřené školy.

Letiště v USA byla zatím nucena zrušit na 800 letů, což je v porovnání se čtvrtečními 5000 relativně malé číslo. Pro řidiče na jihu a východě země však nadále platí varování před rizikem způsobeným sněhem a ledem na silnicích.

Předpovědi meteorologů nadále počítají s mrazivým počasím. "I na jihu je velmi, velmi chladno," citoval Reuters meteorologa Bruce Terryho. "Je před námi další chladná noc, ale jsme již na konci rekordních mrazů."

Nejchladnějším místem se dnes stala obec Saranac Lake, kde rtuť v teploměrech klesla na minus 33 stupňů Celsia. Místní rekordy byly dnes pokořeny mimo jiné v Detroitu, kde bylo minus 17 stupňů Celsia, či s minus šesti stupni Celsia v texaském Austinu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy