Sněhová bouře uvěznila tisíce Američanů na 20 hodin v autech

ČTK ČTK
6. 3. 2015 21:45
Stovky dopravních nehod, tisíce lidí nocujících v autech, stovky zrušených letů. Tak vypadá kalamita v USA.
Na nákup pěšky a ve sněhu v New Havenu v Connecticutu.
Na nákup pěšky a ve sněhu v New Havenu v Connecticutu. | Foto: Reuters

Washington - Sněhová bouře, která ve čtvrtek zasáhla jih a východ Spojených států, zasypala některé oblasti až 60 centimetry nového sněhu. Tisíce řidičů v Kentucky uvázly téměř na celý den a noc na zablokované silnici a úřady registrovaly stovky dopravních nehod.

V pátek bylo zrušeno kolem 800 letů, dalších 2300 mělo zpoždění. Počasí nadále zůstává oproti normálu chladnější, oteplení se podle meteorologů očekává až v neděli, některým státům tak kvůli oblevě budou hrozit povodně.

Tisíce řidičů zůstaly od středečního večera na sněhem zcela zablokované rychlostní silnici I 24 v Kentucky dlouhé hodiny uvězněny v kolonách, z nichž nejdelší se táhla 40 kilometrů.

Někteří se podle agentury AP nemohli ze zácpy dostat více než 20 hodin, než byli silničáři schopni nezvykle velké množství sněhu z komunikace ve čtvrtek večer odstranit. Řada lidí strávila mrazivou noc v autech s vypnutými motory, aby jim nedošlo palivo.

Vyhlášen stav ohrožení

Na některých místech Kentucky napadlo ve čtvrtek až 60 centimetrů sněhu a guvernér Steve Beshear vyhlásil stav ohrožení. Silné sněžení zasáhlo i další státy v oblasti od Texasu po Massachusetts a došlo ke stovkám dopravních nehod. V New Yorku a Washingtonu zůstaly kvůli sněhu uzavřené školy.

Letiště v USA byla zatím nucena zrušit na 800 letů, což je v porovnání se čtvrtečními 5000 relativně malé číslo. Pro řidiče na jihu a východě země však nadále platí varování před rizikem způsobeným sněhem a ledem na silnicích.

Předpovědi meteorologů nadále počítají s mrazivým počasím. "I na jihu je velmi, velmi chladno," citoval Reuters meteorologa Bruce Terryho. "Je před námi další chladná noc, ale jsme již na konci rekordních mrazů."

Nejchladnějším místem se dnes stala obec Saranac Lake, kde rtuť v teploměrech klesla na minus 33 stupňů Celsia. Místní rekordy byly dnes pokořeny mimo jiné v Detroitu, kde bylo minus 17 stupňů Celsia, či s minus šesti stupni Celsia v texaském Austinu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy