Britská královna přijala Johnsonův návrh na přestávku parlamentu, opozice se bouří

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 8. 2019 19:30
Britská královna Alžběta II. schválila plán vlády přerušit ve druhém zářijovém týdnu zasedání parlamentu, a to až do 14. října. V prohlášení to oznámil královnin poradní sbor, který se ve středu sešel na zámku Balmoral ve Skotsku. Premiér Boris Johnson zdůvodnil svůj návrh domácí agendou a odmítá, že by se snažil svázat ruce zákonodárcům kvůli brexitu. Jeho krok ale pobouřil opoziční politiky i předsedu dolní komory parlamentu Johna Bercowa.
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn postup vlády označil za ohrožení demokracie a varoval, že se pokusí přerušení schůze zabránit. Poté chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Johnson dává opakovaně najevo, že Británii z EU za 64 dní vyvede, ať už s dohodou nebo bez ní, a naplní tak rozhodnutí britských voličů z referenda v roce 2016 společenství opustit. Opozice a část vládních konzervativců si neřízený brexit nepřejí, premiér ale odmítá, že by se novým plánem snažil parlament obejít.

Dolní sněmovna po letní přestávce znovu zasedne 3. září. Poradní sbor královny po středeční schůzi na zámku Balmoral ve Skotsku oznámil, že panovnice nařizuje ukončit jednání parlamentu mezi 9. a 12. zářím. Novou schůzi by tradičně zahájila 14. října. Její projev pravidelně oznamuje vládní program pro nadcházející parlamentní zasedání.

Ačkoli ukončení jedné parlamentní schůze a zahájení nové představuje běžnou součást britského politického systému, v tomto případě je krok sporný z důvodu jeho načasování a také délky přestávky mezi oběma schůzemi. Navíc ani po 14. říjnu se poslanci nebudou ihned moci věnovat brexitu. Po vystoupení královny, která novou schůzi otevře, totiž následuje několikadenní rozprava. Neobvyklá je rovněž délka plánované přestávky, podle agentury Reuters v posledních letech takovéto pauzy trvaly od pěti do 20 dní.

O načasování jednotlivých kroků v praxi rozhoduje vláda, ačkoli formálně potřebuje souhlas panovníka. Královna je nicméně politicky neutrálním činitelem a jedná podle doporučení premiéra. Podle zpravodajské společnosti BBC Alžběta II. neměla jinou možnost, než Johnsonovu návrhu vyhovět.

Středeční vývoj tak značně snižuje počet zasedacích dní před aktuálně platným datem brexitu, kterým je 31. říjen. Odpůrci vládního plánu odejít v tomto termínu z Evropské unie za jakýchkoli podmínek tak budou mít velmi málo času na to, aby do procesu zasáhli.

"Diktátor bez mandátu", kritizuje opozice

Mezi kritiky ohlášeného postupu je i lídr poslaneckého klubu Skotské národní strany Ian Blackford, jenž označil Johnsona za "diktátora" bez mandátu a bez většiny. Také bývalý ministr financí Philip Hammond, který je odpůrcem brexitu bez dohody, označil pokus o přerušení schůze za hluboce nedemokratický a neústavní krok.

Vlivný vládní prounijní poslanec Dominic Grieve prohlásil, že po tomto kroku zesílila pravděpodobnost, že parlament bude hlasovat o nedůvěře vládě. Dodal, že pro poslance, jako je on, bude těžké vládu podpořit.

Na oficiálním webu Dolní sněmovny vznikla proti Johnsonovu postupu petice, která několik hodin po založení dosáhla 100 000 podpisů, a bude se jí tak muset zabývat parlament. Po 18:00 SELČ už měla půl milionu podpisů.

V reakci na vývoj kolem brexitu oslabila zhruba o procento britská libra. Kolem 13:00 SELČ vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2210 USD. Během dne sestoupila až na 1,2156 USD, nejníže za šest dnů. K euru pak libra odepisovala 0,5 procenta na 1,1020 eura. V uplynulých dnech přitom libra zpevňovala v naději, že se podaří zabránit brexitu bez dohody.

 

Právě se děje

Další zprávy