Smutný útěk bývalého hrdiny. Španělsko propírá milenku a tajná konta bývalého krále

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 8. 2020 15:58
Bývalý španělský král Juan Carlos odcestoval ze země poté, co vyšlo najevo podezření, že je zapleten do korupční kauzy. Podle některých odjel, aby ochránil monarchii. Kritici však zdůrazňují, že utekl před svou temnou minulostí, která zahrnuje četné kamarádské vazby s bohatými politiky ze Saúdské Arábie.
Bývalý španělský král Juan Carlos
Bývalý španělský král Juan Carlos | Foto: Reuters

Nikdo neví, kam přesně a na jak dlouho Juan Carlos odjel. Spekuluje se, že odletěl do Dominikánské republiky, kde má hodně přátel. Objevily se také informace, že je v Portugalsku, kde v dětství pobýval se svou rodinou v exilu. Podle deníku El Mundo se ale o víkendu rozloučil se svými přáteli s tím, že jeho odchod není natrvalo. "Řekl nám docela normálně, že se možná vrátí v září," prozradil jeden z nich.

Manželka Juana Carlose, bývalá královna Sofie, která je momentálně na dovolené na Mallorce, s ním neodjela. Veřejnost ujistila, že zůstane v Madridu, bude dál žít v paláci Zarzuela a plnit své královské povinnosti.

Důvodem kvapného odjezdu ze země je korupční aféra, kterou v posledních letech španělské úřady odkrývají. Juan Carlos v dopise svému synovi, králi Felipemu, sdělil, že chce zmírnit tlak, který je na královskou rodinu kvůli jeho minulosti vyvíjen. Na veřejnost se mezitím dostávají detaily z osobního života bývalého krále: jeho milenka a tajná konta v zahraničí.

Aféra se týká někdejší zakázky v Saúdské Arábii a králových tajných bankovních účtů v daňovém ráji. V roce 2011 získalo konsorcium španělských firem zakázku na výstavbu vysokorychlostní železniční tratě z Mekky do Mediny. Už před dvěma lety španělské úřady začaly vyšetřovat podezření, že za získáním práv na její výstavbu stály vysoké úplatky. Několik osob včetně Juana Carlose mělo inkasovat celkem 80 milionů eur (přes dvě miliardy korun).

Španělská prokuratura se nyní o bývalého krále zajímá, Byť přímo vyšetřovaný není, i tak je to pro monarchii velký skandál. Ukazuje se, že Juan Carlos měl tajná konta ve Švýcarsku a na Bahamách a nadace v Panamě, které finančně podporovaly královskou rodinu.

Bývalý symbol demokracie

Jejich existenci odkrylo vyšetřování teprve nedávno. Z odposlechů jednoho z podezřelých se ukázalo, že do kauzy byla zapletená také králova někdejší milenka, německá obchodnice Corinna Larsenová. Ta prohlásila, že jí Juan Carlos daroval 65 milionů eur (1,7 miliardy korun), které mu údajně poslal saúdskoarabský král Abd Alláh bin Abd al-Azíz.

Juana Carlose si velká část Španělů stále váží. Pro celou jednu generaci představuje symbol svobody a vlády demokracie. Narodil se v exilu a na španělský trůn nastoupil v roce 1975 po smrti diktátora Francisca Franca a vládl pak skoro 40 let. Po dlouholeté diktatuře nastartoval demokratizační reformy a založil moderní konstituční monarchii.

V roce 1981 ustál nepodařený pokus o puč nespokojených armádních velitelů, kteří doufali v návrat autoritářské vlády. "Přechod k demokracii po smrti diktátora Franciska Franca si bez něj nelze představit, historie by bez něj byla jiná a zřejmě ne lepší," napsal katalánský deník El Periódico.

Demonstrace v Madridu proti královské rodině.
Demonstrace v Madridu proti královské rodině. | Foto: Reuters

Osudný lov slonů

Část Španělů ale přesto jeho odchod vnímá spíš jako útěk. "Útěk Juana Carlose Bourbonského do ciziny je nedůstojným krokem bývalého šéfa státu, který tak nechává monarchii ve velmi kompromitujícím postavení," napsal v pondělí na Twitteru místopředseda vlády a šéf krajní levice Pablo Iglesias. Jeho strana by ze španělského království chtěla udělat republiku. Na konci července se v Madridu kvůli korupční aféře konala proti královské rodině demonstrace. 

Hlavně u mladší generace se Juan Carlos nechvalně zapsal během hluboké ekonomické krize svými exotickými výlety a utrácením. Když nezaměstnanost ve Španělsku stoupala až ke třiceti procentům, tehdejší král odjel lovit slony na safari do Botswany. Podle španělského deníku El País tento výlet v roce 2012 znamenal zlom. Popularita krále od té doby klesala.

O cestě do Botswany se Španělé dozvěděli až poté, co král po příjezdu domů podstoupil operaci kvůli zranění, které si v Africe přivodil. Lov slonů přišel na více než 40 tisíc eur (zhruba milion korun), které měl za krále zaplatit jeho přítel Mohamed Eyad Kayali, poradce královské rodiny Saúdské Arábie a muž, který se objevil v kauze Panama Papers v souvislosti s několika firmami sídlícími v daňových rájích. Krále navíc doprovázela jeho milenka Corinna Larsenová.

"Kdyby král zemřel před tím slavným lovem slonů, zemřel by jako hrdina, muž zázračného přechodu k demokracii, symbol moderního Španělska," cituje El País francouzskou historičku Laurence Debrayovou, autorku biografie Juana Carlose. "Asi nikdo neočekával tak smutný konec, v němž se mluví pouze o korupci a milenkách," dodala.

V roce 2014 Juan Carlos překvapivě abdikoval ve prospěch svého syna Felipeho. O pět let později se stáhl z veřejného života.

Současný král Felipe se od aktivit svého otce distancoval a vzdal se svého dědictví po něm. Juanu Carlosovi také odebral penzi, která ročně činí asi pět milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejová Kometa Brno má 22 nakažených koronavirem

V hokejové Kometě Brno je 22 nakažených koronavirem z řad hráčů, členů realizačního týmu a zaměstnanců. Už v pátek byly kvůli onemocnění šesti hráčů odloženy její úvodní dva zápasy v novém ročníku extraligy. Po otestování dnes klub oznámil hromadný výskyt covidu-19.

"Bohužel z testů vyplynulo, že celkem 22 lidí z klubu je pozitivních. Další kroky budeme konzultovat s krajskou hygienickou stanicí," uvedl majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský.

Brňané proto museli odložit páteční zápas 1. kola extraligy s Třincem i nedělní utkání v Litvínově. V příštím týdnu má hrát Kometa v pátek doma s Českými Budějovicemi a v neděli v Mladé Boleslavi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sparta i Brno měly kontrolní testy negativní a mohou hrát

Fotbalisté Sparty i Brna mohou v neděli odehrát zápas 4. kola první ligy. Povinné předzápasové testy u obou celků odhalily v kádru koronavirus, dnešní kontrolní odběry ale měli všichni zbylí členové týmu negativní. Kluby o tom informovaly na sociální síti twitter. Sparta bude v neděli doma proti Zlínu usilovat o návrat do čela tabulky, Zbrojovka přivítá Olomouc.

V brněnském týmu je po předzápasových testech pět nakažených, kteří byli ihned posláni do izolace. Opakované odběry žádný další pozitivní případ neodhalily a nováček nejvyšší soutěže tak může proti Sigmě nastoupit. Zbrojovka doplnila mužstvo několika hráči z rezervy.

Ve Spartě odhalily předzápasové testy koronavirus u jednoho hráče a jednoho člena širšího realizačního týmu. Při dnešních opakovaných odběrech měl podle vyjádření klubu další hráč hraniční pozitivní záchyt a byl umístěn do karantény. Pražská hygienická stanice i tak povolila Letenským nedělní utkání odehrát. Kvůli dvěma pozitivním testům Sparta v pátek zrušila přípravu prvního týmu a pro veřejnost uzavřela tréninkový areál na Strahově.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Jeden mrtvý a pět zraněných při dopravní nehodě u Třebíče, silnice je neprůjezdná

Při dopravní nehodě tří osobních a jednoho nákladního automobilu zemřel v sobotu před polednem na Třebíčsku jeden člověk. Zranění utrpělo dalších pět lidí, včetně dvou dětí. Nehoda se stala u obce Příložany. Příčinu tragické události vyšetřuje policie, podle prvotního šetření šlo zřejmě o nesprávné předjíždění.

"Řidička osobního vozidla předjížděla nákladní vozidlo. Z dosud nezjištěných příčin se nestihla včas zařadit před předjížděné vozidlo a čelně se střetla s protijedoucím osobním vozidlem. Jedno z vozidel se po střetu odrazilo na třetí projíždějící osobní vozidlo," uvedla policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Silnice II/152 je v místě nehody neprůjezdná. 

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy