Smrtící zemětřesení v Íránu: 227 mrtvých, 1380 raněných

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
12. 8. 2012 13:30
Sobotní otřesy o síle až 6,2 Richtera vyvolaly chaos. Pátrání po přeživších skončilo
Lékaři poskytují pomoc lidem zraněným při zemětřesení.
Lékaři poskytují pomoc lidem zraněným při zemětřesení. | Foto: Reuters

* Zprávu jsme aktualizovali v prvních třech odstavcích

Teherán - Írán po necelých 24 hodinách ukončil záchranné akce v místě sobotního silného zemětřesení na severozápadě země. Podle nejnovějších údajů ministerstva vnitra při katastrofě zemřelo 227 lidí, 1380 lidí je zraněných. Uvedla to íránská tisková agentura FARS.

"Ačkoli s identifikací a pátráním po obětech jsme hotovi, jsou záchranáři stále v postižené oblasti a pomáhají lidem," řekl šéf záchranářů. Ministr vnitra Mostafá Mohammad Nadžár ujistil, že všechny přeživší se podařilo vyprostit a že pod troskami už nikdo nezůstal.

Podle Nadžára katastrofa vážně poničila "asi polovinu ze 600 vesnic v oblasti". Některé jsou postižené jen mírně, jiné otřesy prakticky srovnaly se zemí. Úřady v prvních hodinách po zemětřesení vybudovaly provizorní přístřeší pro 16 tisíc lidí.

Už dříve informovala íránská státní televize, že otřesy zcela srovnaly se zemí dvanáct vesnic a na šedesát dalších bylo zničeno z velké části.

Desítky tisíc lidí uposlechly radu úřadů a raději přečkaly noc venku. Pro ty, kdo o domov přišli, záchranáři v prvních hodinách po zemětřesení vybudovali provizorní přístřeší pro 16 tisíc lidí.

Podle agentury Irna v postižené oblasti už od soboty zasahuje 66 záchranářských týmů a 185 ambulancí, lokalizovat osoby uvězněné pod troskami se snažilo i sedm týmů se speciálně cvičenými psy. Agentura Fars napsala, že v mnoha oblastech byly přerušeny dodávky pitné vody a obyvatelům docházejí potraviny.

Záchranné operace dlouho komplikovaly tma a fakt, že otřesy zničily silnice a vyřadily pozemní i mobilní komunikační sítě. Zranění jsou ošetřováni v improvizovaných polních nemocnicích, ale také na ulicích a v parcích.

Počet mrtvých bude podle záchranářů ještě narůstat, protože mnozí zranění jsou v kritickém stavu.

V ulicích zatím stále panuje chaos. "Zemětřesení vyvolalo mezi lidmi ohromnou paniku. Všichni vyběhli na ulici, všude byly slyšet houkající sanitky," cituje BBC jednoho z obyvatel Tabrízu.

Zranění Íránci čekají na ošetření.
Zranění Íránci čekají na ošetření. | Foto: Reuters

Otřesy kolem města Tabríz o síle až 6,2 stupně Richterovy škály zasáhly celou provincii Východní Ázerbájdžán s 1,5 milionu obyvatel. Epicentrum zemětřesení se nacházelo asi 60 kilometrů od Tabrízu, jeho ohnisko bylo v hloubce asi deseti kilometrů, oznámilo Seizmologické centrum Teheránské univerzity.

První otřes byl registrován v 16:53 místního času (14:23 SELČ), další tři o síle šesti, 4,7 a 4,1 stupně následovaly v krátkém odstupu.

Írán leží v tektonicky aktivní oblasti a zažil už řadu ničivých zemětřesení. Nejkatastrofálnější z posledních let udeřilo v prosinci 2003 a zabilo 31 tisíc lidí, tedy čtvrtinu obyvatel města Bám na jihu země.

 

Právě se děje

Další zprávy