Smrtící lék je u soudu. Tablety na hubnutí možná zabily až dva tisíce lidí

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
23. 9. 2019 19:40
Soud v Paříži otevřel v pondělí jeden z největších farmaceutických skandálů, které Francie pamatuje. Mezi lety 1976 až 2009 zemřelo v zemi podle odhadů až dva tisíce lidí poté, co jim jejich lékaři předepsali lék Mediator.
Balení léku Mediator
Balení léku Mediator | Foto: Reuters

Pilulky, které sloužily k léčbě cukrovky, užívali i lidé s nadváhou nebo ti, kteří prostě jen chtěli zhubnout pár kilogramů. Řadě z nich se ale staly osudnými vedlejší účinky léku.

Kvůli skandálu stanuli v pondělí před soudem zástupci druhé největší farmaceutické společnosti ve Francii Servier, která preparát vyráběla, a Národní agentury pro bezpečnost léčivých přípravků a zdravotnických výrobků (ANSM). Ta v zemi zastává obdobnou funkci jako Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v Česku.

"Můj praktický lékař a můj odborník na výživu mi předepsali v roce 2007 Mediator, protože jsem měla nadváhu. Musela jsem ho brát zhruba dva roky. Zpočátku mi hodně pomohl, dokonce i bez držení diety," vyprávěla v roce 2010 pro francouzskou mutaci časopisu Elle tehdy pětatřicetiletá Souhaila Dhaouafiová. 

"Na začátku jsem zhubla deset kilo za šest nebo sedm měsíců. Proto jsem ho užívala dál," vzpomínala Dhaouafiová, jak se díky tabletkám stala lehčí.

Po čase ale nabrala shozené kilogramy zpátky, a tak lék raději vysadila. Pak se z televize dozvěděla o jeho nežádoucích účincích a byla šokovaná. V době užívání přípravku totiž i ona cítila ostrou bolest na srdci. Patřila však mezi ty šťastnější jedince, kterým lék nepřivodil smrt. Mediator způsoboval srdeční obtíže a také plicní problémy.

Počet uživatelů léku se mezi lety 1976 a 2009 vyšplhal na pět milionů. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví pilulky způsobily smrt asi pěti stovkám z nich. Jiné odhady lékařů ale hovoří o tom, že je toto antidiabetikum zodpovědné za úmrtí až dvou tisíc osob, napsal britský deník The Guardian

Navíc lék potlačující chuť k jídlu způsobil dalším tisícům lidí dlouhodobé zdravotní problémy, například různé kardiovaskulární choroby. Server RTL například uvádí, že lékaři v souvislosti s tímto lékem provedli více než dva tisíce transplantací plic a operací nahrazení srdeční chlopně. 

Nelhali jsme, tvrdí výrobce

Soud, který v pondělí začal případ řešit po více než deseti letech od odhalení kauzy, chce zjistit, jak je možné, že lék na francouzském trhu obíhal řadu let. Výrobce léčiv Servier čelí obvinění, že si díky prodeji antidiabetika přišel na nejméně jednu miliardu eur (téměř 26 miliard korun), byť o nebezpečných vedlejších účincích věděl, a to už od uvedení pilulek v 70. letech. 

Podle obvinění mohl na medikamentu vydělávat díky lékové agentuře ANSM. Ta je obviněná právě ze shovívavosti vůči firmě Servier a z toho, že nepodnikla dostatečná a rychlá opatření, která by úmrtím a dlouhodobým zdravotním problémům dalších lidí zabránila.

Společnost tvrdí, že o účincích nelhala. Na kompenzacích vyplatila podle serveru The Guardian už 132 milionů eur (3,4 miliardy korun). 

Na druhé straně stojí kolem pěti tisíc lidí, kteří francouzského výrobce léčiv žalují, a čtyř stovek obhájců. Charles Joseph-Oudin, který zastupuje některé oběti, tvrdí, že Servier a ANSM mají mezi sebou blízké vazby, a proto podle něj léková agentura prodej nezakázala. 

"Servier věděl, že prodává jed," je přesvědčená jednasedmdesátiletá Joy Ercoleová, která Mediator brala šest měsíců. Nyní trpí srdečními problémy. Serveru Dawn řekla, že jen pomalu umírá.

Před lékem varovali dlouhé roky

Medikament zmizel z francouzského trhu v listopadu 2009, i přestože ho už o několik let dříve zakázali ve Španělsku a Itálii. Už na konci 90. letech také švýcarské úřady uvedly, že lék je pravděpodobně příbuzný anorektikům, tedy lékům, které potlačují chuť k jídlu. 

V roce 2007 navíc na negativní dopady přípravku upozornila francouzská pneumoložka Irène Frachonová, která viděla spojitost mezi užíváním léku a vážnými srdečními a plicními problémy.

"Soud přichází jako velká úleva. Konečně se dočkáme konce neúnosného skandálu," nechala se slyšet pro The Guardian Frachonová, která o kauze před devíti lety napsala knihu. Soud, který bude podle francouzských médií trvat šest měsíců, označuje jako "hodinu pravdy pro Servier".

Podle serveru Europa.eu byl Mediator v minulosti dostupný kromě Francie, Itálie a Španělska také v Portugalsku, Lucembursku a Řecku. V Česku nebyl přípravek nikdy registrován.

Video: VZP odmítla uhradit lék na rakovinu. Nabízí paliativní péči a čekání na recidivu, říká pacientka

Je to lék, ke kterému jsem se upínala, doufala jsem, že i pro nás je tady nová léčba po třiceti letech, kdy se léčilo jen chemoterapií, říká Řeháčková | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy