Smrtící bakterie poprvé zabíjela jinde než v Německu

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 5. 2011 13:28
Nakažených bakterií EHEC přibývá, Němci vyvinuli rychlý test
To je ona - enterohemoragická Escherichia coli.
To je ona - enterohemoragická Escherichia coli. | Foto: Reuters

Berlín - Bakterie, která jen v Německu zabila čtrnáct lidí, si zřejmě vyžádala další oběť. Vůbec poprvé nezabíjela na území sousední spolkové republiky, ale ve Švédsku.

Nebezpečné střevní infekci v úterý na jihozápadě země podlehla asi padesátiletá žena. Agresivní bakterií se podle informací z nemocnice, kde zemřela, zřejmě infikovala v nejhůře postižené zemi, Německu.

Počet mrtvých tak stoupl na patnáct. Toto číslo ale zdaleka není konečné. 

Epidemie ještě nedosáhla vrcholu. Podle lékařů bude těch, kteří se po konzumaci kontaminované zeleniny nakazí bakterií enterohemoragická Escherichia coli (EHEC), přibývat.

"Přáli bychom si, aby počet nemocných klesal, ale obáváme se, že se bude situace naopak zhoršovat," cituje BBC Olivera Grieva z jedné z nemocnic ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko.

S nákazou jen v Německu bojuje více než 1400 pacientů, desítky z nich jsou v kritickém stavu.

S podezřením na nákazu nebezpečnou střevní bakterií už byl vyšetřen první Čech, který byl v Německu na služební cestě. Výsledky testů by měly být hotové odpoledne.

První, zatím nepotvrzený případ, hlásí také Španělsko, a to u muže, jenž podle tamních médií nedávno pobýval v Německu a České republice.

Máme rychlý test, hlásí Němci

Nákazu v posledních dnech prokázali také v Británii (tři případy), ve Švédsku (30 případů), v Dánsku (11 případů), v Rakousku (dva případy). Nizozemsko a Švýcarsko hlásí po jednom případu.

Poslední postiženou zemí v Evropě je podle ČTK také Francie, kde byly odhaleny tři případy nákazy EHEC.

Z Německa přesto přišla alespoň dílčí dobrá zpráva. Specialisté na univerzitní klinice v Münsteru vyvinuli rychlý test, pomocí něhož lze výskyt smrtící bakterie u člověka prokázat během několika hodin.

Přestože němečtí experti prokázali přítomnost enterohemoragické Escherichie coli v okurkách ze Španělska, připouštějí, že zdrojů nákazy může být víc - pravděpodobně byly kontaminovány ještě jiné druhy zeleniny.

Dvě biofarmy v Andalusii už ale za nejpravděpodobnější zdroj nákazy oficiálně označil i Brusel.

Španělé chystají žalobu, Němci hledají lék

Podle Španělů, kteří jsou největšími vývozci zeleniny v Evropě, ale není jisté, že se bakterie do okurek dostala na jejich území a chtějí Němce zažalovat. Současná panika totiž může být pro mnohé zemědělce osudová.

"Pověst Španělska byla poškozena, španělští producenti byli poškozeni a španělská vláda se s tím nehodlá smířit," cituje server Deutsche Welle španělskou ministryni zemědělství Rosu Aguilarovou.

Rusko v souvislosti s vývojem epidemie zakázalo dovoz rajčat, okurek a salátů ze Španělska a Německa a zvažuje úplný zákaz dovozu zeleniny z celé Unie. Česká republika, Francie a Rakousko stáhlo španělské okurky dovezené přes Německo. Belgie a Nizozemsko dovoz španělských okurek rovněž zakázaly.

Lékaři v Hamburku, kde je nejvíce nemocných, začali o víkendu lidem v kritickém stavu dávat nové léky proti selhání ledvin.

Látka se v minulosti osvědčila při experimentálním léčení malých dětí, jejichž stav se výrazně zlepšoval už během 24 hodin od první injekce. Hamburští lékaři jsou ale opatrní a upozorňují, že teprve několikatýdenní léčba ukáže, zda je nový přípravek skutečně úspěšný.

Přestože se na pulty českých obchodů dostalo asi 120 potenciálně nebezpečných okurek a část z nich byla prodána, nebyl na našem území dosud zaznamenán žádný případ krvácivého průjmu, který bakterie enterohemoragická Escherichia coli způsobuje.

 

Právě se děje

Další zprávy