Smrt zakladatele Bílých přileb: Měl deprese, lidé mu vyhrožovali, popsala manželka

Martin Novák Martin Novák
12. 11. 2019 15:03
Spoluzakladatel organizace Bílé přilby, jejíž dobrovolníci zasahují v Sýrii na bombardovaných místech, zemřel po pádu z okna. V pondělí ho našla nedaleko jeho domu turecká policie, podle které Brit James Le Mesurier spáchal sebevraždu.
Turecká policie se kloní k závěru, že spoluzakladatel Bílých přileb James Le Mesurier spáchal sebevraždu. | Video: Reuters

Policie připouští i další verze, ale podle tureckých médií se zatím kloní k závěru, že bývalý důstojník britské armády vyskočil z okna svého bytu v istanbulské čtvrti Beyoglu sám.

Le Mesurier založil Bílé přilby pod názvem May Day Rescue v roce 2014. Dobrovolníci zachraňovali přeživší z míst, která bombardovalo během války syrské vládní letectvo a ruské stroje. Syrský režim a Moskva je označují za teroristy a spolupracovníky radikální organizace al-Káida. Bílé přilby kromě záchranářských prací také dokumentovaly následky bombardování, například zdravotnických zařízení nebo pekáren.

Naopak americký prezident Donald Trump v říjnu na podporu Bílých přileb schválil finanční pomoc ve výši 4,5 milionu dolarů (přes sto milionů korun). Osmačtyřicetiletý Le Mesurier také před třemi lety dostal Řád britského impéria od královny Alžběty II.

Několik dní před Le Mesurierovou smrtí se o Britovi zmínila na tiskové konferenci mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová. Obvinila ho, že je špion, který pracoval pro britskou zpravodajskou službu MI6 na Balkáně a na Blízkém východě.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl na Twitteru, že "byl napojen na teroristické skupiny".

Žil v neustálém stresu

Le Mesurier před svou smrtí nemohl usnout a kolem čtvrté hodiny ranní si vzal prášky na spaní, vypověděla podle turecké agentury Anadolu jeho manželka, Švédka Emma Winbergová. Později ji probudilo klepání na dveře. Když vstala, zjistila, že její muž leží na ulici mrtev.

Podle vyšetřovatelů vypadl z okna. Poranil si lebku, obě nohy měl zlomené. Policisté nezjistili, že by do bytu vstoupil někdo cizí. Nikoho podezřelého nezachytily ani bezpečnostní kamery. Experti nyní analyzují léky, které Le Mesurier užíval.

Winbergová uvedla, že spoluzakladatel Bílých přileb trpěl depresemi, protože žil v neustálém stresu. Byl pod tlakem, mnoho lidí mu vyhrožovalo. Jako člověk, který sehrál určitou úlohu v syrské válce, měl mnoho nepřátel.

"Bral antidepresiva a jednou se zmínil o sebevraždě," řekla vyšetřovatelům manželka.

Krátce po Le Mesurierově smrti se však objevily i jiné názory. Například reportér britské televize BBC Mark Urban uvedl, že jeden z Le Mesurierových kolegů má podezření, že šlo o vraždu na objednávku "jistého státu". Urbana za tento příspěvek na Twitteru okamžitě napadla ruská státní televize Russia Today a označila to za protiruskou hysterii britských médií.

Le Mesurierův syrský kolega a humanitární pracovník Jašar Kassar zase řekl některým tureckým médiím, že Brit byl na černém seznamu nepřátel syrského režimu. "Nevidím důvod, proč by se zabíjel sám. Hodně toho věděl, měl i dokumenty o tom, co se dělo v Sýrii. Věřím, že byl zavražděn," uvedl Kassar.

Vražda Chášukdžího a další

Istanbul se v posledních letech stal městem dvou úmrtí, která provázel velký zájem médií. Loni v říjnu zmizel na saúdskoarabském konzulátu novinář a kritik režimu v Rijádu Džamál Chášukdží. Tým vyslaný z Rijádu jej zavraždil, tělo se nikdy nenašlo.

V roce 2015 našla uklízečka na toaletě istanbulského letiště oběšenou humanitární pracovnici a bývalou reportérku televize BBC Jacky Suttonovou. Pracovala v té době na humanitárních projektech na severu Iráku a přátelům se svěřila, že má strach, protože jí vyhrožuje teroristická organizace Islámský stát. Verzi o sebevraždě její rodina odmítla, přesto policie případ uzavřela s tímto závěrem.

Video: Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, říká šéf Bílých přileb v Aleppu

Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy