Smrt zakladatele Bílých přileb: Měl deprese, lidé mu vyhrožovali, popsala manželka

Martin Novák Martin Novák
12. 11. 2019 15:03
Spoluzakladatel organizace Bílé přilby, jejíž dobrovolníci zasahují v Sýrii na bombardovaných místech, zemřel po pádu z okna. V pondělí ho našla nedaleko jeho domu turecká policie, podle které Brit James Le Mesurier spáchal sebevraždu.
Turecká policie se kloní k závěru, že spoluzakladatel Bílých přileb James Le Mesurier spáchal sebevraždu. | Video: Reuters

Policie připouští i další verze, ale podle tureckých médií se zatím kloní k závěru, že bývalý důstojník britské armády vyskočil z okna svého bytu v istanbulské čtvrti Beyoglu sám.

Le Mesurier založil Bílé přilby pod názvem May Day Rescue v roce 2014. Dobrovolníci zachraňovali přeživší z míst, která bombardovalo během války syrské vládní letectvo a ruské stroje. Syrský režim a Moskva je označují za teroristy a spolupracovníky radikální organizace al-Káida. Bílé přilby kromě záchranářských prací také dokumentovaly následky bombardování, například zdravotnických zařízení nebo pekáren.

Naopak americký prezident Donald Trump v říjnu na podporu Bílých přileb schválil finanční pomoc ve výši 4,5 milionu dolarů (přes sto milionů korun). Osmačtyřicetiletý Le Mesurier také před třemi lety dostal Řád britského impéria od královny Alžběty II.

Několik dní před Le Mesurierovou smrtí se o Britovi zmínila na tiskové konferenci mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová. Obvinila ho, že je špion, který pracoval pro britskou zpravodajskou službu MI6 na Balkáně a na Blízkém východě.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl na Twitteru, že "byl napojen na teroristické skupiny".

Žil v neustálém stresu

Le Mesurier před svou smrtí nemohl usnout a kolem čtvrté hodiny ranní si vzal prášky na spaní, vypověděla podle turecké agentury Anadolu jeho manželka, Švédka Emma Winbergová. Později ji probudilo klepání na dveře. Když vstala, zjistila, že její muž leží na ulici mrtev.

Podle vyšetřovatelů vypadl z okna. Poranil si lebku, obě nohy měl zlomené. Policisté nezjistili, že by do bytu vstoupil někdo cizí. Nikoho podezřelého nezachytily ani bezpečnostní kamery. Experti nyní analyzují léky, které Le Mesurier užíval.

Winbergová uvedla, že spoluzakladatel Bílých přileb trpěl depresemi, protože žil v neustálém stresu. Byl pod tlakem, mnoho lidí mu vyhrožovalo. Jako člověk, který sehrál určitou úlohu v syrské válce, měl mnoho nepřátel.

"Bral antidepresiva a jednou se zmínil o sebevraždě," řekla vyšetřovatelům manželka.

Krátce po Le Mesurierově smrti se však objevily i jiné názory. Například reportér britské televize BBC Mark Urban uvedl, že jeden z Le Mesurierových kolegů má podezření, že šlo o vraždu na objednávku "jistého státu". Urbana za tento příspěvek na Twitteru okamžitě napadla ruská státní televize Russia Today a označila to za protiruskou hysterii britských médií.

Le Mesurierův syrský kolega a humanitární pracovník Jašar Kassar zase řekl některým tureckým médiím, že Brit byl na černém seznamu nepřátel syrského režimu. "Nevidím důvod, proč by se zabíjel sám. Hodně toho věděl, měl i dokumenty o tom, co se dělo v Sýrii. Věřím, že byl zavražděn," uvedl Kassar.

Vražda Chášukdžího a další

Istanbul se v posledních letech stal městem dvou úmrtí, která provázel velký zájem médií. Loni v říjnu zmizel na saúdskoarabském konzulátu novinář a kritik režimu v Rijádu Džamál Chášukdží. Tým vyslaný z Rijádu jej zavraždil, tělo se nikdy nenašlo.

V roce 2015 našla uklízečka na toaletě istanbulského letiště oběšenou humanitární pracovnici a bývalou reportérku televize BBC Jacky Suttonovou. Pracovala v té době na humanitárních projektech na severu Iráku a přátelům se svěřila, že má strach, protože jí vyhrožuje teroristická organizace Islámský stát. Verzi o sebevraždě její rodina odmítla, přesto policie případ uzavřela s tímto závěrem.

Video: Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, říká šéf Bílých přileb v Aleppu

Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy