Smrt vůdce separatistů v Kašmíru vyvolala nepokoje, zemřelo při nich už 11 lidí

ČTK ČTK
9. 7. 2016 21:19
Smrt Burhana Váního, velitele největší separatistické skupiny bojující za připojení Kašmíru k Pákistánu, vyvolala násilné protesty, při kterých zemřelo nejméně 11 lidí. Indické úřady vyhlásily po zabití populárního separatistického vůdce Váního ve většině Kašmíru zákaz vycházení. Ten ale tisíce lidí nerespektovaly a vyšly do ulic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dillí - V násilných protestech po pátečním zabití velitele největší separatistické skupiny bojující za připojení Kašmíru k Pákistánu v tomto indickém státě zemřelo nejméně 11 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje. Zabití velitele Burhana Váního bylo podle indických úřadů největším úspěchem vládních jednotek v boji proti kašmírským separatistům v posledních letech. Smrt vůdce separatistů ale vyvolala v řadě měst a obcí Kašmíru krvavé nepokoje.

Indické úřady vyhlásily po zabití populárního separatistického vůdce Váního ve většině Kašmíru zákaz vycházení. Ten ale tisíce lidí nerespektovaly a vyšly do ulic. Lidé házeli kameny, blokovali ulice a zapalovali budovy, pořádkové síly odpověděly slzným plynem a ostrou střelbou. Podle policejního ředitele státu Džammú a Kašmír S.M. Sahaie bylo zraněno 96 příslušníků bezpečnosti a více než 60 demonstrantů; tři příslušníci vládních sil se postrádají.

Protestující zapálili nejméně tři policejní stanice a dvě vládni budovy. Pouliční střety demonstrantů s policií jsou hlášeny i z metropole indického svazového státu Džammú a Kašmír Šrínagaru. Úřady v jižním Kašmíru zablokovaly mobilní telefonní sítě, aby předešly organizovaným protestům.

Burhan Vání, jenž byl zabit v oblasti Kokernag, byl šéfem vojenských operací Strany mudžáhidů (Hezbe mudžáhidín) v indickém Kašmíru. Strana, považovaná za teroristickou organizaci Indií, Evropskou unií i Spojenými státy, je největší povstaleckou skupinou v Indii, která bojuje za nezávislost převážně muslimského Kašmíru. Ten je rozdělen mezi Indii a Pákistán a separatisté již řadu let bojují za jeho připojení k muslimskému Pákistánu. Násilí si vyžádalo už na 68.000 obětí, většinou z řad civilistů.

Burhan Vání se v posledních pěti letech stal ikonou kašmírských separatistů. Jeho videa kolovala na sociálních sítích a oblibu si získal zejména u mladých lidí v Kašmíru.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy