Smrt vůdce separatistů v Kašmíru vyvolala nepokoje, zemřelo při nich už 11 lidí

ČTK ČTK
9. 7. 2016 21:19
Smrt Burhana Váního, velitele největší separatistické skupiny bojující za připojení Kašmíru k Pákistánu, vyvolala násilné protesty, při kterých zemřelo nejméně 11 lidí. Indické úřady vyhlásily po zabití populárního separatistického vůdce Váního ve většině Kašmíru zákaz vycházení. Ten ale tisíce lidí nerespektovaly a vyšly do ulic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dillí - V násilných protestech po pátečním zabití velitele největší separatistické skupiny bojující za připojení Kašmíru k Pákistánu v tomto indickém státě zemřelo nejméně 11 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje. Zabití velitele Burhana Váního bylo podle indických úřadů největším úspěchem vládních jednotek v boji proti kašmírským separatistům v posledních letech. Smrt vůdce separatistů ale vyvolala v řadě měst a obcí Kašmíru krvavé nepokoje.

Indické úřady vyhlásily po zabití populárního separatistického vůdce Váního ve většině Kašmíru zákaz vycházení. Ten ale tisíce lidí nerespektovaly a vyšly do ulic. Lidé házeli kameny, blokovali ulice a zapalovali budovy, pořádkové síly odpověděly slzným plynem a ostrou střelbou. Podle policejního ředitele státu Džammú a Kašmír S.M. Sahaie bylo zraněno 96 příslušníků bezpečnosti a více než 60 demonstrantů; tři příslušníci vládních sil se postrádají.

Protestující zapálili nejméně tři policejní stanice a dvě vládni budovy. Pouliční střety demonstrantů s policií jsou hlášeny i z metropole indického svazového státu Džammú a Kašmír Šrínagaru. Úřady v jižním Kašmíru zablokovaly mobilní telefonní sítě, aby předešly organizovaným protestům.

Burhan Vání, jenž byl zabit v oblasti Kokernag, byl šéfem vojenských operací Strany mudžáhidů (Hezbe mudžáhidín) v indickém Kašmíru. Strana, považovaná za teroristickou organizaci Indií, Evropskou unií i Spojenými státy, je největší povstaleckou skupinou v Indii, která bojuje za nezávislost převážně muslimského Kašmíru. Ten je rozdělen mezi Indii a Pákistán a separatisté již řadu let bojují za jeho připojení k muslimskému Pákistánu. Násilí si vyžádalo už na 68.000 obětí, většinou z řad civilistů.

Burhan Vání se v posledních pěti letech stal ikonou kašmírských separatistů. Jeho videa kolovala na sociálních sítích a oblibu si získal zejména u mladých lidí v Kašmíru.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 43 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy