Smrt v ráji. Odlehlým ostrovem otřásla vražda Američanky, zastřelili i jejího psa

Zahraničí Zahraničí
23. 11. 2019 11:54
Stejně jako každý jiný den, i letos 14. října třiatřicetiletá americká právnička Rachelle Bergeronová naložila psa do auta a vyrazila. Prostředí malého ostrova Yap, spadajícího do souostroví Karolíny, kde od roku 2015 žila, k podvečernímu běhu přímo vybízelo. Jenže zpátky do svého domu už znovu nevstoupila.
Mikronéský ostrov Yap
Mikronéský ostrov Yap | Foto: Shutterstock.com

Její násilná smrt malým a mírumilovným mikronéským ostrovem v západním Pacifiku otřásla. Během čtyř let, co na ostrově ležícím východně od Filipín bydlela, se žena stala nedílnou součástí jeho malé komunity o 11 tisících lidech. Seznámila se tady se svým manželem, německým pilotem Simonem, na ostrově pracovala jako úřadující generální prokurátorka.

Rachelle zemřela ranami z brokovnice. První ji trefila zezadu do ramene a druhá do stehna, právě když z auta vykládala psa, popisuje její násilnou smrt britský list The Guardian. Třetí rána pak usmrtila psa.

"Začalo se venku stmívat a začalo i trochu pršet … v hlavě se mi honily myšlenky, proč Rachelle ještě není zpět? Pak jsem asi v 19:15 uslyšel její auto vjíždět na náš dvůr," vzpomíná Simon. On i dvanáctiletá Desha, kterou si chtěl pár adoptovat, v tu chvíli uslyšeli výstřely.

"Nejdřív jsem viděl jenom mrtvého psa a na chvíli jsem si myslel, jaká je to úleva, zabili jejího psa a Rachelle je jen v šoku nebo něco takového," vybavuje se Simon okamžik, který jeho rodině obrátil život vzhůru nohama. Zavolal policii a jeho kamarád Amos Collins naložil těžce zraněnou ženu v bezvědomí do auta a vyrazili do nemocnice.

"Opravdu jsem si myslel, že všechno bude v pořádku," cituje Simona The Guardian. "Když mě zavolali zpátky, myslel jsem, že řeknou, že je ve stabilizovaném stavu… Ale pak doktor zavrtěl hlavou a já jsem tomu nemohl uvěřit," popisuje.

Podle vedoucího lékaře byla Rachelle zastřelena z těsné blízkosti.

Nejpravděpodobnějším důvodem brutální vraždy je, že žena zemřela kvůli své práci. Coby státní žalobkyně se snažila rozložit kriminální síť obchodníků s lidmi. Z vraždy Rachelle byli obviněni dva muži.

Podle obžaloby Francis Choay Buchun a Anthony Rutun Teteeth plánovali zločin déle než měsíc.

"V této fázi nemáme jasnou představu o motivu," připustil ale zástupce generálního prokurátora Robert B. LaManna. "Je možné, že to byla odveta za práci Rachelle jako žalobkyně. Je pravda, že Choay Buchun byl zapletený v případu, jejž měla Rachelle na starosti," dodal. Svému muži se Rachelle už dříve svěřila, že zmíněný člověk je nebezpečný muž.

"Dostávala výhrůžky každou chvíli. Říkala, že někteří z těch kluků, proti kterým jde, jsou nebezpeční. Ale nevím, jestli se Rachelle někdy cítila, jako by byla v ohrožení života," vysvětluje Simon.

Jehně, nebo tygr?

Rachelle Bergeronová se narodila ve Wisconsinu, studovala na Floridě a později se ve své práci věnovala právě rozbíjení chapadel pašeráků lidí, mimo jiné i v Indii. Později se věnovala i boji proti domácímu násilí.

Se Simonem se chystali příští rok přestěhovat zpátky do USA. "Pojmenovali jsme jí Rachelle, což znamená malé jehně. Ukázalo se, že to nebylo úplně přesné, měli jsme přijít s něčím jako divoký tygr," řekl o své dceři na vzpomínkové bohoslužbě ve Wisconsinu její otec Thomas Bergeron.

Na ostrově se s Rachelle přišlo rozloučit více než 300 lidí včetně guvernéra Henryho Falana.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy