Smrt obhájců lidských práv v Keni vyvolala pobouření

Pavel Vondra
6. 3. 2009 18:25
Podezření padá na policii, jejíž metody zabití aktivisté kritizovali
Zavražděný ředitel keňské lidskoprávní nadace Oscar Foundation Oscar Kamau Kingara ve svém voze
Zavražděný ředitel keňské lidskoprávní nadace Oscar Foundation Oscar Kamau Kingara ve svém voze | Foto: Reuters

Nairobi - Keňští obhájci lidských práv jsou pobouřeni a dožadují se spravedlnosti poté, co dva jejich kolegové byli v noci na dnešek zavražděni v hlavním městě Nairobi.

Neznámí útočníci zastřelili Oscara Kamau Kingaru a Johna Paula Oulua z nadace Oscar Foundation z bezprostřední blízkosti, když před tím zablokovali jejich vozidlo na ulici v centru města, nedaleko prezidentského paláce.

Hlavní podezření přitom padá na lidi přímo z bezpečnostního aparátu, jejichž pochybné praktiky - jako mimosoudní popravy nepohodlných osob -, aktivisté monitorovali a kritizovali, za což si od policejních představitelů vysloužili obvinění z napomáhání zločincům.

Policie: My to nebyli

Poté, co se zpráva o jejich smrti rozšířila, propukly po městě demonstrace. Na jedné z nich přišel v pátek nad ránem kulkou vypálenou z policejní pistole o život mladý student.

Foto: Aktuálně.cz

Policie popřela, že by měla se smrtí Kingary a Oulua cokoli společného, ale komunita lidskoprávních aktivistů tomuto tvrzení nevěří a dožaduje se nezávislého vyšetření incidentu.

Na své straně má i vyšetřovatele OSN Philipa Alstona, který s nadací Oscar Foundation v minulosti spolupracoval a podle něhož hlavní podezření jasně padá na policii.

„Je mimořádně znepokojivé, když lidé, kteří se v Keni snaží hájit lidská práva, mohou být zavražděni za denního světla vprostřed Nairobi. To představuje velkou hrozbu pro vládu zákona bez ohledu na to, kdo za jejich smrt může být zodpovědný," prohlásil Alston.

Mimosoudní popravy

Při loňských povolebních nepokojích přišlo v Keni o život přes 1300 lidí
Při loňských povolebních nepokojích přišlo v Keni o život přes 1300 lidí | Foto: Reuters

Ten minulý týden vydal zprávu, v níž keňskou policii obvinil z podílu na mimosoudních popravách a vyzval v této souvislosti k rezignaci šéfa policie i ministra spravedlnosti.

Podle zprávy, kterou loni vydala Kingarou vedená nadace, bylo od roku 2002 v Keni nezákonně popraveno nebo umučeno k smrti přes osm tisíc mladých Keňanů.

Vesměs mělo jít o předpokládané členy gangu Mungiki, který ministerstvo vnitra přirovnává k mafii. Skupina, která získává peníze převážně vydíráním a loupežemi a vyznačuje se mimořádnou brutalitou a podivnými sektářskými rituály, si v posledních letech údajně vytvořila vazby na přední politiky a měla sehrát důležitou roli i v loňských povolebních násilnostech.

Při těch si její členové vyřizovali účty především s odpůrci prezidenta Mwaie Kibakiho, pocházejícího stejně jako oni z kmene Kikuyu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy