Smrt novinářky v Sýrii: Rekonstrukce poslední reportáže

Marie Colvinová, Zahraničí
1. 3. 2012 10:30
Druhá část rekonstrukce poslední reportáže Marie Colvinové ze syrského Homsu
Marie Colvinová.
Marie Colvinová. | Foto: Reuters

Homs - Syrská armáda se už několik týdnů snaží zmocnit povstalecké čtvrti Bábá Amr v Homsu. Ve středu do ní vjely tanky, aby ji vojáci mohli "vyčistit blok po bloku".

Právě o této části města se ve svém posledním svědectví zmiňuje válečná reportérka Marie Colvinová, jíž se pobyt v jedné z bašt rebelie proti Bašáru Asadovi stal osudným.

Společně s francouzským fotografem Remim Ochlikem tragicky zahynula při bombardování města. Zbyly po ní ale podklady pro podrobnou reportáž. List The Sunday Times se je rozhodl zveřejnit a na Aktuálně.cz si v třídílném miniseriálu můžete přečíst nejzajímavější pasáže.

Narozena v pekle

Říkají tomu sklepení vdov. Namačkáni mezi provizorními lůžky a svými osobními věcmi se tísní ženy a děti, uvězněné uprostřed hororu jménem Homs - syrského města, jímž od začátku února otřásá neutuchající bombardování.

Uprchlíci se tu usadili, protože se jedná o jeden z mála sklepů v Bábá Amru. Podél zdi jsou namačkány molitanové matrace a děti od 4. února, kdy obléhání začalo, neviděly denní světlo. Většina rodin sem utekla jen s rancem oblečení na zádech.

Mezi třemi stovkami lidí tísnících se ve sklepení je i dvacetiletá Núr, která ztratila manžela a její domov rozmetaly dělostřelecké granáty a rakety.

"Náš dům byl zasažen raketou, takže nás sedmnáct přebývalo v jedné místnosti," vzpomíná, zatímco jí její tříletá dcera Mimi a osmiletý syn Mohamed tahají za abáju (tradiční ženské roucho, pozn. red.). "Už dva dny se nám nedostávalo jiných potravin než cukru a vody. Manžel proto odešel, aby se pokusil sehnat něco k jídlu."

To bylo naposledy, co 30letého Maziáda, jenž pracoval jako opravář v obchodu s mobily, viděla, poznamenala Colvinová a připsala strohé vysvětlení Núr: "Roztrhala ho dělostřelecká palba."

Každý ve sklepě má podobný příběh útrap a smrti někoho z blízkých. Reportérka dokonce ve "sklepení vdov" narazila na mladou ženu, která v provizorním úkrytu porodila dítě.

"Zatímco 19letá Fátima vypráví, jak byl její jednopatrový dům srovnán se zemí," pokračují zápisky Colvinové, "svírá dítě, které se jí ve sklepě narodilo minulý týden. Je vystrašené střelbou. ´Přežili jsme zázrakem,´ šeptá. Je tak traumatizovaná, že nemůže kojit, a tak dítě krmí jen cukrem a vodou. Sunar ve sklepě není."

"Fátima může a nemusí být vdovou," pokračuje reportérka v líčení tragického příběhu, "její muž je pastevec a v době, kdy obléhání začalo, byl za městem. Od té doby o něm neslyšela."

Pomůže někdo?

Podobných osudů jsou v Homsu tisíce a je znát, že pohnuly i s tak zkušenou válečnou reportérkou, jakou byla Colvinová, která předtím prošla například občanskou válkou v Libanonu, irácko-íránskou válkou nebo konfliktem v Čečensku.

"Sklepení vdov odráží muka všech 28 tisíc mužů, žen a dětí živořících v Bábá Amru, čtvrti nízkých betonových domů, ze všech stran obklíčené syrskou armádou. Ta je neustále zasypává raketami Kaťuša, dělostřeleckou palbou a útoky tanků."

"Z výrazů lidí lze vyčíst otázku: ´Proč nás svět opustil?´ Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil: ´Vidíme ostřelované čtvrti, nemocnice používané jako mučící centra, popravovaní a znásilňování dokonce 10letých dětí. Téměř jistě vidíme zločiny proti lidskosti´. Přesto mezinárodní společenství stále nepřišlo na pomoc a lidem uvězněným v tomto pekle nepomohlo."

To nejhorší, návštěva provizorní nemocnice, ovšem na Marii Colvinovou teprve čekalo. Podrobnosti přineseme v posledním dílu svědectví reportérky The Sunday Times.

 

Právě se děje

Další zprávy