Hladovění i nemoc, co požírá obličej. Série Lékařů bez hranic odkrývá kruté příběhy

Lékaři bez hranic
3. 8. 2024 18:43
"Léčit a přinášet svědectví." To je motto, které stálo u zrodu jedné z největších humanitárních a zdravotnických organizací na světě. Lékaři bez hranic, kteří na mise jezdí už více než půl století, se ho drží dodnes. Nyní se rozhodli v šestidílném seriálu zdokumentovat příběhy pacientů, které stihl krutý osud.
"Léčit a přinášet svědectví." Motta, které stálo u zrodu jedné z největších humanitárních organizací na světě, se Lékaři bez hranic drží dodnes. | Video: Lékaři bez hranic

Bernardovi ze Středoafrické republiky bylo pouhých osm měsíců, když onemocněl spalničkami. Virová infekce, která se vyznačuje charakteristickou vyrážkou, je pro neočkované život ohrožující. Když chlapce otec s matkou odvezli do nemocnice, zjistili, že za zdravotnickou péči nedokáží zaplatit. Než se malý hoch dostal do rukou Lékařů bez hranic, bylo pozdě. Tragédii, která Bernarda postihla, se dalo předejít očkováním. Podobně jako většina rodin z této oblasti, ani ta jeho na očkování neměla peníze.

Tým lékařů našel nigerského chlapce Dahidu když mu bylo šestnáct let. Jeho obličej byl rozsáhle poraněný v důsledku onemocnění Noma. Přehlížená a málo známá nemoc, která doslova požírá tkáně a zanechává hluboké jizvy, ročně zasáhne okolo 140 tisíc dětí. Do dvou týdnů od nakažení na ní umírá až devadesát procent z nich. Dahidu přežil a po zotavení našel nový přístup k životu. Dalším pacientům postiženým nemocí Noma začal pomáhat jako sanitář.  

Podobné příběhy vidí zdravotníci z řad Lékařů bez hranic denně. Aby neupadly v zapomnění, organizace se rozhodla připravit dokumentární minisérii s názvem Příběh nemocného. Jejím cílem je poukázat nejen na nemoci, na které lidé ve vyspělých zemích zapomínají, ale i na stále prohlubující se problém s chudobou.  

 

Právě se děje

Další zprávy