Smrt demonstranta zažehla hádku starosty s Trumpem. Krajní pravice slibuje odplatu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 8. 2020 15:55
Mezi ohniska protestů hnutí Black Lives Matter už tři měsíce patří také Portland, metropole západoamerického státu Oregon. V sobotu zde při demonstracích zemřel jeden člověk. A následně se do sebe pustili demokratický starosta města Ted Wheeler a republikánský prezident USA Donald Trump.

Protestující zemřel v sobotu pozdě večer místního času, když v Portlandu propukly potyčky mezi různými skupinami demonstrantů. Vůdce krajně pravicové skupiny Patriot Prayer agentuře AP řekl, že zastřelený byl jeho stoupencem a dobrým přítelem. Město je v posledních třech měsících dějištěm násilných protestů proti rasismu a policejní brutalitě. A Trump se se starostou vzájemně obviňují, čí je vyhrocená situace chyba.

"Vážně se divíte, pane prezidente, proč je to poprvé za několik desetiletí, kdy Amerika zažívá tak vysokou úroveň násilí? Jste to vy, kdo vytvořil nenávist a rozdělení. Jste to vy, kdo si nenašel způsob, jak říci jména černochů zabitých policisty, přestože lidé z bezpečnostních složek to udělali. A jste to vy, kdo tvrdil, že bílí rasisté jsou dobří lidé," hřměl v neděli na tiskové konferenci starosta Portlandu.

Ted Wheeler zároveň Trumpa obvinil z toho, že rasisticky útočil na černochy a nelichotivě se vyjadřoval k ženám a postiženým. "Museli jsme naslouchat protidemokratickým útokům na novináře. Četli jsme vaše tweety cupující občany, což vedlo až k vyhrožování smrtí, a poslouchali jsme vaše útoky na přistěhovalce," cituje Wheelera například server CNN

Trump si obvinění nenechal líbit a starostu Portlandu v sérii nedělních tweetů označil za slabého, hloupého, neschopného a šíleného. "Portland se nikdy nezotaví, když bude mít za starostu šílence," uvedl americký prezident.

Trump starostu Portlandu také vyzval, aby federální vládu ve Washingtonu požádal o pomoc. Ten prezidenta naopak obvinil z budování kampaně strachu a nenávisti. Podle něj Trump rozdělil národ a podněcoval násilí - a teď po něm chce, aby násilnosti zastavil.

Do vyhroceného konfliktu přispěl i Trumpův volební protivník Joe Biden, když prezidenta vyzval, aby přestal násilí povzbuzovat.

"Co si prezident Trump myslí, že se stane, když bude pokračovat v rozdmýchávání plamenů nenávisti a rozdělení naší společnosti a ve využívání politiky strachu k burcování svých stoupenců? Lehkovážně povzbuzuje násilí," cituje někdejšího viceprezidenta Bidena agentura ČTK.

Starosta Wheeler prezidentův postoj označil za "agresivní". "Ocenil bych, kdyby nás prezident podpořil nebo se aspoň nepletl do cesty," řekl Wheeler.

Starosta Portlandu Ted Wheeler.
Starosta Portlandu Ted Wheeler. | Foto: Reuters

Nejezděte, žádá Trumpa Wisconsin

Podobně Trumpa kritizují i někteří demokratičtí politici z Wisconsinu. Nelíbí se jim, že se prezident chystá navštívit další z center protestů v USA, město Kenosha, kde policisté při zatýkání 22. srpna před očima svých tří dětí postřelili černocha Jacoba Blakea.

Návštěva je naplánovaná na úterý. Trump zároveň tvrdí, že jediným způsobem, jak se s nepokoji v "demokraty vedených městech" vyrovnat, je použití "síly".

"Vzhledem k některým jeho prohlášením nechápu, jak by prezidentův příjezd mohl být nápomocný. Tohle v tuto chvíli absolutně nepotřebujeme," řekl televizi CNN wisconsinský demokratický zástupce guvernéra Mandel Barnes.

Podobně to vidí kongresmanka Karen Bassová. "Jeho návštěva má jeden jediný účel, a to je agitace… Do voleb zbývá 66 dní a myslím, že je tragédie, že máme prezidenta, který dělá vše pro to, aby rozdmýchával plameny," řekla.

Trump návrat "zákona a pořádku" označil na čtvrtečním republikánském nominačním sjezdu za jedno z klíčových témat své předvolební kampaně.

Tři měsíce protestů

V západoamerickém Oregonu trvají demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě - mnohdy provázené násilnostmi - už od květnové smrti George Floyda v Minneapolisu.

V sobotu byl zastřelen člověk během potyček mezi skupinami odsuzujícími policejní násilí z hnutí Black Lives Matter a Trumpovými příznivci, kteří projížděli v průvodu centrem města. Podle médií byl zřejmě stoupencem krajně pravicového uskupení Patriot Prayer. To je považováno za sdružení bělošských rasistů a s demonstranty se střetává opakovaně.

Zatím není jasné, kdo střílel, ani zda smrt muže přímo souvisela se střety mezi dvěma znesvářenými tábory. Podle svědků deníku New York Times mohlo jít o hádku několika lidí v autě. Policie požádala veřejnost, aby jí poskytla důkazy o incidentu, informace, fotografie nebo videa. Několik lidí také zatkla.

Trump své podporovatele mířící do Portlandu otevřeně podpořil. Protestující z "druhé strany" oproti tomu označil za agitátory, anarchisty a výtržníky. 

Zatímco úřady totožnost oběti neuvedly, vůdce uskupení Patriot Prayer Joey Gibson oběť identifikoval jako "Jaye". Prezident Trump později na Twitteru sdílel příspěvek, který má zobrazovat fotografii jistého Jaye Bishopa, "dobrého Američana", který měl být v Portlandu "zavražděn Antifou". Sám k němu jen napsal: "Odpočívej v pokoji, Jayi!"

Portland se po násilném víkendu připravuje na další nepokoje. Hnutí Patriot Prayer totiž na sociálních sítích slibuje odplatu za smrt svého člena. "Ty z vás, kteří jste ráno na Twitteru říkali, že se chystáte do Portlandu za odplatou, vyzývám, abyste se drželi zpátky," odrazuje je od cesty starosta města Ted Wheeler.

Video: Trump je rasista. Bílá Amerika ať je ráda, že černoši chtějí jen rovnoprávnost, říká Pivec

Bílá Amerika se po Afroameričanech od nepaměti vozí. Trump nastolil dojem, že je v pořádku projevovat se xenofobně, míní hudebník žijící v New Yorku. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy