reklama
 
 

Bouře zloby začne po modlitbách. Trump zažehl hněv, válkami zmítaný Blízký východ slibuje odplatu

7. 12. 2017
Hamás vyzývá Palestince ke třetí intifádě neboli povstání proti Izraeli. Podle irácké vlády Trump uznáním Jeruzaléma jako hlavního města Izraele posílil extremisty a teroristy.

Praha - Arabové a muslimové se zlobí na amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho uznání celého Jeruzaléma jako hlavního města Izraele.

Jak moc, to ukáže pátek odpoledne.

Hnutí Hamás vyzvalo k povstání, v pátek po poledních modlitbách se chystají vyjít do ulic Palestinci na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a zřejmě i Jeruzalémě.

Protesty se připravují v Káhiře, Tunisu, Ammánu a dalších městech.

Otázkou je, jak budou rozsáhlé a násilné v době, kdy je Blízký východ zmítán i jinými konflikty, než je izraelsko-palestinský.

Boje probíhají v Iráku, Sýrii a Jemenu, sektářské napětí stoupá mezi sunnitskými a šíitskými muslimy. Nepřátelské vztahy panují také mezi Saúdskou Arábií a Íránem, v Egyptě zase operují teroristické skupiny.

"Patrně nepůjde o protesty v takovém rozsahu, že by někde destabilizovaly vlády a vládnoucí režimy, ale budou odrážet hněv nad Trumpovým rozhodnutím," řekl televizi al-Džazíra politolog Mchajmír Abúsada z univerzity al-Azhar v Pásmu Gazy.

Rozhodující pro to, zda se protesty obejdou bez krveprolití, bude v pátek situace na Chrámové hoře v Jeruzalémě.

V minulosti zažehly velké nepokoje srážky mezi izraelskou policií a muslimy před mešitou al-Aksá a Omarovou mešitou právě na Chrámové hoře.

Libanonský deník al-Achbár, který vyjadřuje názory hnutí Hizballáh, vyšel ve čtvrtek s velkým palcovým titulkem Smrt Americe.

Pohrozil válkou. "Existují účinné síly odporu, které mají k dispozici tisíce raket schopných zasáhnout Tel Aviv," píše list.

"Rozhodnutí posílí extremismus a vytvoří podmínky výhodné pro terorismus," uvádí se v oficiálním prohlášení irácké vlády. Americký velvyslanec byl ve čtvrtek povolán na ministerstvo zahraničí v Bagdádu. USA a Irák jsou přitom spojenci, americké letecké údery sehrály klíčovou roli při tažení irácké armády proti Islámskému státu.

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se k USA s přesunem svých ambasád z Tel Avivu do Jeruzaléma připojí i další státy. Zatím tak ale žádný neučinil.

České ministerstvo zahraničí na své internetové stránce uvedlo, že Česká republika uznává jako izraelskou metropoli západní část Jeruzaléma v hranicích z roku 1967, kdy bylo město rozdělené na izraelskou a jordánskou část.

"Česká republika společně s ostatními členskými státy Evropské unie na základě závěrů Rady pro zahraniční věci EU považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, to jest Státu Izraele a budoucího Státu Palestina. O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě," stojí v prohlášení.

Video: Destabilizoval se celý arabský systém

Destabilizoval se celý arabský systém, zuří války, které si vyžádaly stovky tisíc mrtvých, je tu velký počet zhroucených států, říká Eytan Gilboa. | Video: Martin Veselovský |  18:58

autor: Martin Novák | 7. 12. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama