reklama
 
 

Směr chce být sociální demokracii slovenského typu, ne mezinárodního, řekl Fico

9. 12. 2017 16:21
Slovenský premiér Robert Fico se na sněmu své strany Směr přihlásil k hodnotám sociální demokracie. Chce však jít vlastní cestou. V zemi tak nechce prosazovat názory evropských socialistů, které se v některých bodech rozcházejí se slovenskými zájmy.

Martin - Slovenští sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica se hlásí k proevropské a proatlantické orientaci Slovenska, nechtějí být ovšem sociálnědemokratickou stranou mezinárodního, nýbrž slovenského typu. Fico to řekl na sněmu strany.

"Směr-sociální demokracie je jasně orientovaná strana k Evropské unii a Severoatlantické alianci. Spolupráce s jinými politickými stranami je možná jen tehdy, že to budou strany, které mají jasnou proevropskou orientaci," řekl Fico.

Slovenský premiér se také opětovně přihlásil k myšlence začlenění země do takzvaného jádra v EU, což naopak odmítá nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.

Socialisté ano, ale ne s bruselskými hodnotami

Fico také řekl, že Směr SD má být stranou "slovenského" a nikoliv "mezinárodního " typu sociální demokracie. "Nechci ze Směru-sociální demokracie bruselskou sociální demokracii, ani mezinárodní, ani internacionální. Já chci ze Směru-sociální demokracie slovenskou sociální demokracii," uvedl Fico, který v této souvislosti již dříve zmínil rozdílný pohled na migraci, když Bratislava odmítla přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót.

Kritici Směru-SD v minulosti tvrdili, že strana není standardní sociální demokracií, když například neprosadila zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.

Fico podle očekávání v projevu také ohlásil veřejnou debatu o dalších změnách slovenské ústavy. "Chceme lepším způsobem zakotvit sociální práva. Uvítal bych, pokud bychom v ústavě zakotvili právo na minimální mzdu, ale i (stanovení) věku při odchodu do důchodu," řekl Fico.

Předchozí Ficova jednobarevná vláda prosadila v roce 2012 opatření, na jehož základě se od letošního roku prodlužuje věk odchodu do penze v závislosti na průměrném věku dožití.

Každoroční sněm tentokráte uspořádal Směr-SD po listopadových krajských volbách, ve kterých strana kromě ztráty čtyř z dosavadních šesti postů hejtmanů přišla rovněž o část křesel v zastupitelstvech celkově osmi samosprávných krajů.

Po krajských volbách rezignoval z postu místopředsedy Směru-SD ministr kultury Marek Maďarič, podle kterého v krajských volbách neuspěli nejen kandidáti Směru-SD, ale strana jako taková. Na Maďaričovo místo ve vedení Směru-SD sněm zvolil poslance parlamentu a primátora Košic Richarda Rašiho, který v přímé volbě hejtmana Košického kraje před měsícem nečekaně neuspěl.

Fico na sněmu také řekl, že jeho strana chce i popáté za sebou vyhrát parlamentní volby, které jsou naplánovány na rok 2020. Kromě ztrát v krajských volbách Směr-SD zaznamenal propad volebního výsledku již v loňských parlamentních volbách a Fico v roce 2014 neuspěl v přímé volbě prezidenta. V pátek Fico ohlásil, že o funkci hlavy státu se v roce 2019 ucházet nebude.

autor: ČTK | 9. 12. 2017 16:21

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama