Smělý Egypt chce na poušti postavit pětimilionové velkoměsto

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 3. 2015 10:10
Vše podle plánů zaplatí investor ze Spojených arabských emirátů. Ministr mluví o "symbolu národní jednoty", kritici o dalším městě duchů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Egypt má velké plány. Na východ od metropole Káhiry hodlá vybudovat nový domov pro nejméně pět milionů lidí.

Na 700 kilometrech čtverečních vyprahlé pouště by mělo během pěti až sedmi let vyrůst zbrusu nové město, sestávající z jednadvaceti rezidenčních a pětadvaceti "účelových" čtvrtí.

Jeho součástí má být mimo jiné 663 nemocnic a poliklinik či 1250 kostelů a mešit.

To vše za v přepočtu více než 1,1 bilionu korun, které slíbil spoluhradit investor Burdž Chalífa ze Spojených arabských emirátů.

Největší na světě

"Nová Káhira", jak se projektu přezdívá, by se tak stala co do počtu populace největším projektově vystavěným městem světa.

Dosud největší Brasília má 2,8 milionu, pákistánský Islámábád 1,8 milionu a australská Canberra 380 000 obyvatel.

Egypťané to myslí vážně. Projektovou dokumentaci před zraky třiceti pozvaných emírů, králů a prezidentů oficiálně představil ministr pro výstavbu a bydlení Mustafa Madbúlí.

"Egypt skýtá víc podivuhodností než jakákoliv jiná země světa, a proto je nezbytné, abychom dále obohacovali jeho obraz ve světě a odkázali našim vnoučatům něco, co ještě vylepší charakteristiku naší země," prohlásil.

Egypt skýtá víc podivuhodností než jakákoliv jiná země světa, a proto je nezbytné, abychom dále obohacovali jeho obraz ve světě a odkázali našim vnoučatům něco, co ještě vylepší charakteristiku naší země.

Nová metropole, která by měla poskytnout zázemí pro 1,1 milionu domácností, se má zároveň stát symbolem národního sjednocení po několika letech těžkého rozkolu ve společnosti, který nastal po vypuknutí takzvaného Arabského jara.

Další město duchů?

O vybudování nového velkoměsta snil už svržený prezident Husní Mubarak, na realizaci však nikdy nedošlo. Nynější vláda teď slibuje, že se "sny konečně změní v realitu, fakta a projekty".

Kritici ale takové nadšení nesdílejí.

"Na základě historických zkušeností víme, že je vybudování města na zelené louce obrovským rizikem a největší obavy mi dělá čas, v jakém to chtějí stihnout. Pět až sedm let je neuvěřitelně krátká doba. Pokud byste chtěli město vybudovat takhle rychle, bude to město duchů, stejně jako tomu bylo u většiny obdobných developerských projektů," řekl deníku The Guardian někdejší zástupce šéfa územního plánování Vancouveru Brent Toderian.

Popisovaným fiaskem skončil například projekt čínského města Cchao-fej-tien, které se mělo stát ekologickým velkoměstem. Namísto zamýšlených milionů v něm ale nakonec žijí jen stovky tisíc lidí. Naopak nejúspěšnějším projektem svého druhu je Dubaj.

Buď jak buď, investoři zatím Egypťanům potřebné prostředky neposkytli. Na přímý dotaz Guardianu ministr Madbúlí odpověděl, že jsou alokovány peníze na zástavbu 100 kilometrů čtverečních, přitom město má - jak již bylo zmíněno - zabrat 700 kilometrů čtverečních.

"Zahájili jsme první fázi a máme jasný plán," odmítá pochybnosti Madbúlí. Jasné plány už však Egypt, jehož 96 procent obyvatel žije na čtyřech procentech území, měl. V uplynulých třiceti letech vybudoval dvaadvacet nových měst, nepovedlo se mu je však adekvátně osídlit.

V nových aglomeracích totiž chyběly pracovní příležitosti a nepovedlo se zajistit finančně dostupnou hromadnou dopravu tam, kde práce je.

 

Právě se děje

Další zprávy