Smečka psů zabila důchodce, lidé dávají do ulic jed

Martin Novák Martin Novák
23. 6. 2012 14:50
Sofie si neví rady s toulavými psy. V bulharské metropoli jich žije přibližně 10 000
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sofie - Toulaví psi, kteří ve smečkách napadají lidi, jsou letitým problémem Sofie. Odhaduje se, že ve dvoumilionové bulharské metropoli jich po ulicích pobíhá kolem deseti tisíc.

Obyvatel čtvrtí Izgrev a Iztok se nyní pomocí jedů pustili do masivního vybíjení zvířat. Tvrdí, že radnice není schopná problém řešit a lidé se bojí o vlastní bezpečí.

"Nelíbí se mi to, co děláme, ale jiným způsobem bohužel asi tento problém nelze vyřešit," řekl televizi bTV jeden z iniciátorů akce.

Letitý problém přinesl několik útoků, z nichž jeden byl smrtelný. Smečka pětadvaceti psů napadla v parku osmaosmdesátiletého důchodce, bývalého univerzitního profesora.

Psi mu roztrhali obličej a muž několik dní poté vážným zraněním v nemocnici podlehl.

Další incident se týkal Němce, který zastavil s automobilem u benzinového čerpadla a šel vyhodit do koše odpadky. Vyrazila na něj smečka a rovněž skončil v nemocnici. Na rozdíl od důchodce však přežil.

Podle serveru Novinite.com vytvořila starostka Sofie Jordanka Fandaková komisi, která se má psy zabývat, ale obyvatelé města mezitím berou věc do svých rukou.

Aktivisté na ochranu práv zvířat obviňují úřady, že netrestají majitele psů, kteří se zvířat zbavují, přestože si je před tím nechají úředně zaregistrovat.

Palác republiky. K jeho dědictví v Bukurešti patří i rozšíření toulavých psů.
Palác republiky. K jeho dědictví v Bukurešti patří i rozšíření toulavých psů. | Foto: Reuters

"V Bulharsku je ekonomická krize a někteří lidé zkrátka opouštějí své psy, dávají je pryč. Na ulicích končí i ti, kteří hlídali nějaké objekty a jejich majitelé už je nepotřebují," říká Lolita Raděvová z výboru pro životní prostředí sofijského magistrátu.

Pověstným strašákem byly v minulosti toulaví psi také v Bukurešti. Tam se rozmnožili v osmdesátých letech poté, co komunistický vůdce Nicoale Ceaušescu nechal zbourat ve městě mnoho domů, aby vytvořil prostor pro gigantickou budovu Paláce republiky a další stavby.

Rumuni nyní zkoušejí tisíce psů přesunout do prostor bývalé kuřecí farmy u města Uzunu. Farmě se tak nyní přezdívá "Dogtown".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy