"Nikdy nepřemýšlíte. Jste strašný člověk." Takhle Donald Trump válčí s novináři

Zahraničí Zahraničí
8. 11. 2018 15:11
Americký prezident Donald Trump na středeční tiskové konferenci po kongresových volbách slovně napadl novináře Jima Acostu z televizní stanice CNN. "Jste drzý a strašný člověk, CNN by se za vás měla stydět!" prohlásil na adresu reportéra, který nechtěl odevzdat mikrofon. Není to zdaleka poprvé, co se Trump do novinářů opřel. Často je označuje za šiřitele fake news (lživých zpráv) a nepřátele lidu. Připomeňte si některé z jeho slovních útoků na média.
Foto: Reuters

"Nikdy nepřemýšlíte."

Slovních výpadů se Trump v minulosti dopustil i směrem k novinářům z dalších médií. Na jedné ze říjnových tiskových konferencí například reportérce z televize ABC Cecilii Vegaové řekl, že "nikdy nepřemýšlí" před tím, než položí otázku. 

Ještě před tím Trump prohlásil, že je reportérka šokovaná tím, že vybídl zrovna ji, aby mu položila dotaz. "Je šokovaná, že jsem si vybral zrovna ji. Je v šokovaném stavu." Na to Vegaová vstala ze židle a řekla: "Nejsem, pane prezidente, děkuji za starost."

Trumpovi zároveň vadilo, že se reportérka ABC na konferenci, která se týkala obchodních vztahů s Kanadou a Mexikem, ptala na nominaci Bretta Kavanaugha do funkce soudce Nejvyššího soudu. "Co to má co dočinění s obchodem?" nechápal Trump. Později se nicméně k dotazu žurnalistky vrátil a odpověděl na něj. 

Vegová po tiskové konferenci napsala na Twitteru, že na základě prvního dodatku americké ústavy se novináři mohou na tiskové konferenci ptát, na co chtějí. (První dodatek hovoří mimo jiné o právu lidí na svobodu vyznání, tisku a projevu, pozn. red.).

 

Právě se děje

Další zprávy