Slovinsko povede syn olympionika. K výhře stačilo pár týdnů

Jan Hejl
14. 7. 2014 19:10
Ústavní právník Miro Cerar ovládl předčasné volby. Před mužem s minimem politických zkušeností leží složitá cesta, jak vylepšit reputaci své země.
Budoucí slovinský premiér Miro Cerar slaví.
Budoucí slovinský premiér Miro Cerar slaví. | Foto: Reuters

Lublaň - Stranu založil teprve před šesti týdny, ale už v neděli drtivě vyhrál parlamentní volby ve Slovinsku.

Padesátiletý slovinský ústavní právník Miro Cerar si s názvem své partaje vůbec nelámal hlavu. Pojmenoval ji jednoduše - Strana Mira Cerara. Profesor lublaňské univerzity se podle vlastních slov už nemohl dívat na stav slovinské ekonomiky a množící se korupční skandály vrcholných politiků a rozhodl se vstoupit na politické kolbiště.

Ve víkendových volbách se potvrdily průzkumy veřejného mínění a Strana Mira Cerara získala bezmála 35 % hlasů, což jí v 90členném parlamentu přineslo 36 křesel. Analytici očekávají, že složí koaliční vládu se dvěma středolevicovými uskupeními - sociálními demokraty a Demokratickou stranou důchodců.

Ve stopách populárních rodičů

Lublaňský profesor práva do jisté míry vděčí za popularitu svým rodičům. Jeho otec Miroslav je jedním z nejúspěšnějších sportovců dvoumilionové země, když v 60. letech získal dvě zlaté olympijské medaile z gymnastiky.

Stejnému sportu se věnovala i Cerarova nedávno zesnulá matka, která po ukončení kariéry vstoupila do politiky. Patnáct let působila jako generální prokurátorka a krátce byla i ministryní spravedlnosti.

Na začátku 90. let patřil nadějný právník Miro Cerar ke skupině odborníků, která připravovala první ústavu nezávislého Slovinska. Svou akademickou dráhu spojil s právnickou fakultou lublaňské univerzity.

Bleskový vstup do politiky

Drtivé vítězství Cerarovy strany v předčasných volbách způsobila zejména politická nestabilita.

Pád kabinetu premiérky Alenky Bratušekové zapříčinila volba nového předsedy vládní strany Pozitivní Slovinsko.

Foto: Reuters

V ní Bratušekovou porazil starosta hlavního města Zoran Jankovič. Ten je však vyšetřován kvůli korupci, takže s ním ostatní strany odmítly spolupracovat.

Právě v této době se Miro Cerar rozhodl ucházet se o hlasy voličů. Na přelomu května a června zformoval stranu a bleskově sestavil kandidátky.

Nejasný program i nezkušenost

Cerar v předvolební kampani zdůrazňoval zejména téma boje proti korupci a cílil na voliče, které spojuje nechuť k tamější politice.

Naplňuje se tedy scénář známý z postkomunistických zemí – vysoká míra korupce a špatné ekonomické klima vynesly do politických výšin lídry protestních stran.

Budoucí šéf slovinské vlády slíbil snižování rozpočtového schodku a liberalizaci ekonomiky. Deficit by rád dostal pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Eurovolby ve slovinském Naklu.
Eurovolby ve slovinském Naklu. | Foto: Reuters

Slovinští analytici i novináři se obávají malé programové ukotvenosti Cerarovy strany a také minima politických zkušeností.

"Příští vláda se bude i nadále protloukat, aniž by řešila základní problémy, kterým čelí naše ekonomika," řekl agentuře Reuters významný slovinský ekonom Egon Zakrajsek.

Země pod Julskými Alpami byla na začátku tisíciletí stabilním státem a před sedmi lety přijala euro. Zemi ale v roce 2008 sklátila ekonomická krize, po níž se situace rapidně zhoršila. Jedna korupční aféra střídala druhou a za posledních šest let se ve vedení země vystřídaly už tři vlády.

Právě díky tomu se za několik týdnů Miro Cerar s největší pravděpodobností stane dvanáctým premiérem samostatného Slovinska.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 41 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy