Slovinsko jako Česko. Armádní korupce míří za premiérem

Martin Novák Martin Novák
29. 9. 2010 10:00
Slovinsko má podobné problémy jako Česko. Obžaloba tam ale míří do nejvyšších politických kruhů.

Lublaň - Podivné armádní zakázky netrápí jenom Českou republiku. Nápadně podobné problémy řeší také Slovinsko.

Přitom aféra s podezřelým nákupem obrněných transportérů tam zasahuje už do nejvyšších politických pater. Obviněn z korupce je totiž bývalý pravicový premiér Janez Janša.

Hrozí mu tříleté vězení za to, že ve své funkci vzal úplatek dvou milionů eur, aby zakázku na dodávku obrněných vozů pro slovinskou armádu získala finská zbrojovka Patria. Případem se zabývají vyšetřovatelé ve Slovinsku i Finsku.

Slovinská vláda, které Janša předsedal v letech 2004 až 2008, nakoupila ve Finsku 135 armádních vozidel za 278 milionů eur (skoro 7 miliard korun).

Foto: Aktuálně.cz

Obchod se uskutečnil v roce 2006. S tvrzením, že finská firma, v níž má většinový podíl stát, uplácela premiéra a další slovinské politiky, přišla finská televize YLE. Její novináři prý měli možnost nahlédnout do tajných dokumentů finské zbrojařské firmy.

Janša všechna obvinění odmítá. Říká, že slovinský prokurátor se mu osobně mstí. Kromě expremiéra jsou obvinění také tři další slovinští politici a jeden podnikatel.

"Ani já, ani moje strana jsme nikdy nežádaly ani nedostaly žádné dary nebo odměny," tvrdí bývalý premiér, který stojí v čele Slovinské demokratické strany.

Pokud soud rozhodne, že k předání úplatku skutečně došlo, může vláda kontrakt zrušit.

Foto: Aktuálně.cz

Dvaapadesátiletý expremiér stál u zrodu nezávislého Slovinska. Byl slovinským ministrem obrany, když se republika v roce 1991 odtrhla od Jugoslávie a svedla deset dní trvající boje s jednotkami federální jugoslávské armády, rozmístěné na slovinském území.

V roce 2006 Janša čelil nepříjemnému skandálku, i když ve srovnání s tím současným spíše usměvnému. Média přišla na to, že část projevu k patnáctému výročí nezávislosti Slovinska opsal z dřívějšího proslovu britského premiéra Tonyho Blaira.


 

 

Právě se děje

Další zprávy