Slovinská premiérka si u papeže stěžuje na biskupa

ČTK ČTK
9. 7. 2014 7:19
Předsedkyně kabinetu Alenka Bratušeková požádala Vatikán, aby zasáhl proti jednomu z místních hodnostářů. Biskup kritizoval rozsudek nad bývalým premiérem Janšou odsouzeným za korupci.
Společná modlitba biskupů
Společná modlitba biskupů | Foto: Reuters

Lublaň - Slovinská premiérka Alenka Bratušeková se dostala do sporu s vedoucími představiteli místní katolické církve. Vadí jí, že jeden z biskupů zkritizoval odsouzení expremiéra Janeze Janši, což mu podle ní nepřísluší. Podle agentury AP kvůli tomu předsedkyně vlády zaslala stížnost dokonce až do Vatikánu.

K vyostření situace došlo poté, co vysoce postavený slovinský biskup naznačil, že dvouletý rozsudek nad Janšou byl politicky motivovaný. Janša byl odsouzen v souvislosti s korupcí v zamýšleném nákupu obrněných transportérů od finské zbrojovky Patria.

Bratušeková následně uvedla, že podobná vyjádření od církevních hodnostářů mají za cíl ovlivnit justici. A zaslala minulý týden diplomatickou nótu, ve které žádá Vatikán, aby zasáhl.

Vatikán zatím neodpověděl

Z úřadu papeže Františka zatím žádná reakce nepřišla. Do sporu se ale vložil další ze slovinských katolických biskupů Peter Štumpf, který obvinil Bratušekovou z toho, že chce "oklamat" papeže a získat politické body před předčasnými parlamentními volbami, které se konají již tuto neděli.

Bratušeková odstoupila z funkce letos v květnu poté, co neobhájila post stranické šéfky ve své straně Pozitivní Slovinsko. Ve funkci ale zůstává, dokud se úřadu neujme nový předseda vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy